На територијата на градот Бишкек се воведува полициски час од 21 до 5 часот наутро.

Објавил: Рејхан Бајрами | 10 октомври, 2020 15:12

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ВО ГЛАВНИОТ ГРАД НА КИРГИСТАН: Забранети се демонстрации, собири и масовни спортски настани!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Командата на градот Бишкек воведе полициски час во главниот град на Киргистан, објави градскиот секретаријат за внатрешни работи.

На територијата на градот Бишкек се воведува полициски час од 21 до 5 часот наутро. Полицискиот час важи за сите граѓани на Бишкек и странците, освен за вработените во државните и градските служби кои соработуваат со градската команда”, стои во соопштението објавено на Фејсбук. 

„Оваа мерка забранува собири, протести, паради и демонстрации, како и масовни спортски настани на територијата на градот Бишкек“, се вели во соопштението. Киргистанскиот претседател Соронбај Шенбеков вчера прогласи вонредна состојба во главниот град и нареди распоредување на армијата.

Шенбеков претходно изјави дека е подготвен да поднесе оставка кога ќе се формира нова влада и немирите што избувнаа по објавувањето на резултатите од парламентарните избори и упадот на приврзаниците на опозицијата во државните институции.

Шенбеков ги повика сите политички сили во земјата да го зачуваат мирот и да престанат поделбите во општеството.

Исто така, поранешниот претседател на Киргистан Алмазбек Атамбајев беше уапсен од специјалните полициски сили, беше објавено од седиштето на Социјалдемократската партија на Киргистан, пренесува ТАСС.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иако Европската Комисија има поинаков став за конкретните вакцините, Мицотакис сепак вели дека тие остануваат на нивната позиција да ги признаат и тоа пред сѐ се однесува на руската вакцина, поради тоа што очекуваат туристи од Русија.

Грција ќе дозволи влез на туристи вакцинирани и со руската и кинеската вакцина

За летната сезона, Грција ќе дозволи влез на туристи кои се вакцинирани и со руската...

Границите на Грција за државјани на трети земји, меѓу кои и за македонските државјани се затворени речиси 15 месеци, откако лани, за време на првиот карантин во март, беше воведена одлуката, а оттогаш континуирано се продолжува.

Границите на Грција остануваат затворени за македонските државјани до 14 мај

Одлуката на грчката Влада за привремена затворање на копнените граници и забраната...

Брнабиќ потсети дека тие 20.000 вакцини беа доставени пред три недели, додавајќи дека Србија има доволно вакцини и дека доколку е потребно ќе продолжи да биде отворена за поддршка на пријателите и партнерите во регионот.

Брнабиќ: Србија и донираше на Македонија 13.000 дополнителни вакцини „Спутник В“

Српската премиерка Ана Брнабиќ вчера соопшти дека Србија и донирала дополнителни...

Бројот на дневни случаи во Турција достигна над 63.000 на 16 април, пред да падне нагло под 39.000 во неделата, додека дневната бројка на смртни случаи остана над 300 во текот на изминатата недела.

Турција од четврток целосно се затвора

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган воведе „целосно затворање“ на национално...