Аркан носеше црногорски народен костум, додека Светлана беше во српска носија.

Објавил: admin@magazin | 22 февруари, 2020 14:59

Поминаа 25 години од свадбата на Аркан и Цеца: Направија невидена свадба за паметење

Фото/Текст извор: ©Foto: Printscreen магазин.мк

Поминаа 25 години откако балканската народна ѕвезда Светлана Цеца Ражнатовиќ се омажи за Жељко Ражнатовиќ Аркан на 19 февруари, а за нивната венчавка се зборуваше не само низ цела Југославија, туку и многу повеќе.

„Свадбата на деценијата“, како што многумина ја нарекоа, се емитуваше во живо на телевизија, а пред да замине во родната Житораѓа, во вилата на Дедиње, свештеникот рецитираше молитва за среќно патување, проследено со колона од дури шеесет возила во шест часот наутро. 

 Аркан носеше црногорски народен костум, додека Светлана беше во српска носија.

После два часовно патување, тие пристигнаа во Житораѓа, проследено со традиционалниот српски обичај да пука јаболко со пушка. Следеше купувањето на невестата, при што родната сестра на Цеца, Лидија Величковиќ, денес Оцокоiиќ ја играше водечката улога во приказната.

Свадбена фотографија од Цеца и Аркан.

Аркан најпрво даде неколку германски марки, а кога Лидија рече дека тоа не е доволно, Ражнатовиќ повика човек кој отвори чанта со огромна сума пари и скапоцена дијамантска нараквица.

Но, тоа не беше доволно, па младоженецот го извади и златниот часовник и вредниот прстен.

Голем број свештеници присуствуваа на оваа свадба, а Цеца влезе во црквата во прекрасна венчаница, која беше облечена 24 години подоцна, во ноември 2019 година, од нејзината снаа Богдана на црковна свадба со Вељко Ражнатовиќ.

Кум на Светлана Ражнатовиќ беше Маја Павиќ, тогаш една од најпознатите ТВ презентери, додека кум на Аркан му беше Борислав Пелевиќ. 

Откако заврши свадбата, младенците ја напуштија црквата Свети Архангел Габриел и се упатија кон семејниот дом каде што ги чекаше мајката на Жељко, Славка Јосифовиќ.

Потоа младенците се упатија кон најголемиот хотел во Белград во тие години, при што ги чекаа повеќе од 800 гости. 

По народната облека и венчаница, невестата носеше долг бел фустан, додека младоженецот носеше смокинг. Невестинската торта беше тешка повеќе од 70 кила.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани