Со овој сет антикризни мерки по 3.000 денари месечно во нареднте четири месеци ќе добиваат лица кои користат право на социјална сигурност, лица кои го користат правото за попреченост, родители на децата со попреченост до 26 годишна возраст кои користат право на посебен додаток, лицата со попреченост кои користат право за

Објавил: Едмонд Бекири | 9 октомври, 2022 19:40

Помош од три илјади денари за социјално загрозените граѓани во следните четири месеци

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Финансиска помош ќе има сите ранливи категории граѓани и за пензионерите. Олеснување на достапност до кредити за малите и средни претпријатија. Основните и средните училишта одат на регулираниот пазар на струја. На денешната седница Владата усвои нов пакет антикризни мерки тешок 350 милиони евра!

СКОПЈЕ – Ваучери со финансиска помош од три илјади денари во наредните четири месеци за социјално загрозените и ранливите категории на граѓани како и за пензионерите е една од сетот антикризни мерки кои денеска ги усвои Владата на 88 седница.

„Ќе се погрижиме за сите. Буквално сите да бидат згрижени. Ќе биде тешко кај нас. Ќе биде тешко и во многу други земји. Но тука дома ќе се погрижиме сите да имаат доволно греење и храна за да ја преживеат зимата. Посветени сме на наоѓање на начин како да ја здржиме ликвидноста на компаниите и животниот стандард на граѓаните“, кажа премиерот Димитар Ковачевски во прес центарот на Владата.

Со овој сет антикризни мерки по 3.000 денари месечно во нареднте четири месеци ќе добиваат лица кои користат право на социјална сигурност, лица кои го користат правото за попреченост, родители на децата со попреченост до 26 годишна возраст кои користат право на посебен додаток, лицата со попреченост кои користат право за помош и нега од друго лице, лицата со потешки трајни промени во здравствената состојба, самохрани родители корисници на ГМП, како и активните баратели на работа и стечајните работници или вкупно 42 илјади граѓани. За оваа мерка вкупно се издвоени над 8 милиони евра.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Министерот посочи дека тековните трансфери и субвенции се планирани на ниво од 204,5 милијарди денари, односно повеќе за 7,8 отсто или за околу 14,7 милијарди денари.

Бесими: Предлог буџетот за 2023 година се темели на цврстата определба за одржување на макроекономската стабилност

Предлог буџетот за 2023 година со сеопфатен план е насочен кон ублажување на последиците...

-Во делот на тој импут, тоа што моментално го имаат е двојно пониска и согласно таа формулација најверојатно ќе бидат намалени цените на финалните производи.

Бектеши: Најверојатно ќе бидат намалени цените на производите

Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска информира дека во формулација на...

Денеска може да се подигнат пензиите чиј износ е до 11.000 денари, утре пензиите во износ од 11.001 до 14.000 денари. Исплатата на пензиите од 14.001 до 18.000 денари ќе биде на 1 септември, а наредниот ден – пензиите повисоки од 18.001 денари.

Пензионерите на чија сметка легнуваат пензиите, а имаат платежна картичка со парите можат да располагаат од денеска. Тие можат пари да подигнат од банкомат, со картичката да купуваат во трговската мрежа и електронски да плаќаат сметки

Министерството апелира до пензионерите да си го знаат распоредот за исплата, со цел да не се создаваат редици пред банките.

Започнува етапната исплата на августовските пензии

Од денеска па до 2 септември етапно ќе се врши исплата на августовските пензии во банките,...