Украина остана без струја

Објавил: Мате Парлоф | 15 ноември, 2022 17:32

Поради жестоките руски напади Киев е без струја

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на украина, Влодомир Зеленски ги повика украинците да не излегуваат од засолништата затоа што се оечкуваат нови ракетни падаи на руските сили.

Зеленски реќе дека досега имало 85 ракетни напди, а се оечкуваа уште 20 во следните часови.

Виталиј Кличко објави дека во Киев нема струја.

„Поради жестокиот ракетен напад, енергетската индустрија започна вонредни прекини на струја низ Украина по налог на националната енергетска компанија Укренерго.

Ова е неопходен чекор за да се балансира електроенергетскиот систем и да се избегнат несреќи на опремата. Распоредите за исклучување на стабилизацијата моментално не се во сила. Во главниот град најмалку половина од корисниците се без струја“, напиша Кличко.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Според бугарска Нова ТВ, тројца од приведените се државјани на Молдавија, додека еден имал арапско потекло, но не е наведено кое.

Бугарија уапси пет лица под обвинение за логистика на терористичкиот напад во Истанбул

Пет осомничени лица за вмешаност во терористичкиот напад во Истанбул се приведени...

Трендот, по веќе негативниот резултат на БДП во вториот квартал (-4,1%), во голема мера е под влијание на ефектите од строгите санкции на Западот по воената интервенција на Кремљ во Украина.

Руската економија официјално влезе во рецесија

Русија официјално влезе во рецесија откако нејзиниот бруто домашен производ (БДП)...

Додаде дека Грција е на 14 позиција во ЕУ и во однос на вакцинацијата со третата, односно со бустер дозата, со вакцинирани 66,1 отсто од полнолетните граѓани.

Грчката комисија предлага ковид вакцини за сите деца над шест месеци, ако имаат здравствени проблеми

Националната комисија за имунизација на Грција предлага вакцинација против Ковид-19...

Економијата на еврозоната речиси застана во третиот квартал, бидејќи инфлацијата се зголеми над сите очекувања и за првпат надмина 10 отсто, покажаа прелиминарните податоци на Евростат во понеделникот.

Инфлацијата во еврозоната стигна до рекордни 10,7 отсто во октомври

Во септември инфлацијата беше 9,9 отсто. Во трите балтички земји таа е над 20 проценти! Економијата...