Имено Хаџидаде изјавил дека неговите воени сили кои го соборија американскиот дрон над своја територија, зад него забележале и авион во кој имало 35 луѓе, но се воздржале.

Објавил: Катерина Крстиќ | 21 јуни, 2019 16:12

Порака до Трамп од Иран: Можевме да ви го срушиме и авионот со 35 луѓе, но се воздржавме

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото Курир.мк

Бригадниот генерал Амир Али Хаџидаде, командантот на иранските воздухопловни сили на Исламската револуционерна гарда со изненадувачка изјава до американскиот претседател Трамп.

Станува збор за е беспилотно летало “global hok”. Леталото е срушено во јужната провинција Хормозган. 

Имено Хаџидаде изјавил дека неговите воени сили кои го соборија американскиот дрон над своја територија, зад него забележале и авион во кој имало 35 луѓе, но се воздржале.

„Со американскиот дрон во близина имаше и авион П-8 со 35 луѓе во него. И овој авион влезе во наш простор и можевме да го собориме, но не го направивме тоа“ рекол Амир и додал дека фотографиите кои беа порано објавени од срушениот дрон, се доказ дека дронот бил над нивна територија.„Постои неспорен доказ дека дронот беше во наш простор“ Потврдил и шефот на дипломатијата.

Претходно Иран и Амеркиа објавја снимка од рушење на дронот, Вашингтон тврди дека бил на меѓународен простор, додека Иран тврди дека дронот влегол во иранскиот воздушен простор.

Инаку вчера командатот на Иранската ревулуционерна гарда Хосеин Салами изјавил дека соборувањето на американскиот дрон испрати јасна порака на САД. Тој потенцирал дека не сакаат војна со САД, ниту со било која друга земја, но сепак ако има потреба за такво нешто тие се целосно подготвени.

Иранскиот генерал одржал говор кој го пренесувала државната телевизија, откако Америка официјално потврди дека е соборен нивни дрон.

Станува збор за беспилотно летало “global hok” кое е срушено во јужната провинција Хормозган. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Како што јави дописникот на МИА од Белград, потпретседателот на Народната партија (НС) и пратеник во собранието, Мирослав Алексиќ, кој со денови ја обвинува власта за поврзност во аферата, преку соопштение изјави дека тој решил да поднесе кривична пријава против Вучиќ и Вучевиќ затоа што тие ја одбиле неговата понуда да им помогне во составувањето на кривична пријава, така што тој би ги навел сите докази за случајот „Јовањица“, како и поради тоа што обвинителството со недели не одговара на повикот на Алексиќ да ги објави одговорите на сите прашања што тој ги поставил за аферата.

Кривична за Вучиќ и Вучевиќ за лажно пријавување и попречување на правдата

По кривичната пријава, која денеска ја поднесе градоначалникот на Нови Сад и потпретседател...

Имено, на 14 јуни 2018, во еден ден од судот беше прогласен стечај но и беше изгласан планот за реорганизација на компанијата со кој беше отпишан долгот од 28 милиони евра до „Топлификација“ што всушност се парите со кои е основана фирмата.

МЕГА СКАНДАЛ: Заев и Анѓушев вмешани во криминал тежок 200 милиони евра, заедно со Руси!

Преку 200 милиони изнесува штетата од лажниот стечај на електраната „ТЕ-ТО“ и со истата...

Денеска почина Дени Стојчев, поранешен одбојкар на Џио Струмица и на македонската репрезентација во помлади категории.

Струмица во шок и неверување: Почина младиот одбојкар Стојчев

Струмичани во шок и неверување по веста за смртта младиот одбојкар Дени Стојчев. Денеска...

Вучиќ објави за кривичната пријава против себе, велејќи дека ќе биде поднесена од потпретседателот на неговата партија (СНС), со цел да се открие вистината за „Јовањица“ со покренување истражен процес пред полицијата и обвинителството, на која заедно со органски зеленчук одгледувана е и марихуана.

Кривична пријава за Вучиќ за скандалот со плантажа за марихуана

Милош Вучевиќ, градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска...