Ова значи дека меѓу шест и 12 милиони Италијанци се заразени.

Објавил: Едмонд Бекири | 30 март, 2020 20:31

Поранешен Италијански премиер порача: Мораме полека да ја отвараме државата- ЌЕ УМРЕМЕ ОД ГЛАД!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

„Коронавирусот во Италија зарази 12 милиони луѓе“, рече поранешниот италијански премиер Матео Ренци, кој се залага за отворање на земјата.

Ренци, кој ја предводеше италијанската влада од февруари 2014 година до декември 2016 година, рече во живо вклучување на својот профил на Фејсбук дека се залага за повторно отворање на државата, бидејќи како што рече тој ќе се умре од глад.

Тој ги наведе проценките на епидемиолозите дека помеѓу 10 и 20 проценти од населението во Италија е заразено, но не развило симптоми.

“Ова значи дека меѓу шест и 12 милиони Италијанци се заразени.

Овие луѓе развиле антитела и можат да живеат поинаку. Значи, треба да разбереме колку луѓе навистина се заразени”, рече Ренци, повикувајќи на масовен тест за да се утврди кој бил заразен. Поранешниот претседател на Демократската партија, една од најголемите партии во Италија, рече дека треба да се земе предвид постепеното укинување на карантинот и отворањето на земјата.

Тој додаде дека треба да се спречи „убиството на услугите, туризмот и производството“.

„Потребни ни се конкретни предлози. Ако не работиш, не носи дома пари. Можеби не умреш од Ковид-19, но ќе умреш од глад. Не можеме да ги затвориме куќите две години, не можеме да издржиме економски“, рече тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Министрите Турковиќ и Дашиќ ја истакнаа потребата за наскоро нормализирање на граничните режими во целиот регион, со цел да се обезбеди непречен проток на луѓе.

ПОТВРДЕНО: Босна и Херцеговина ги отвори границите за граѓаните на Република Србија!

Босна и Херцеговина донесе одлука да се отворат гранични премини за српски државјани,...

Ова би важело за Словенија, Унгарија, Австрија, Чешка, Словачка, Естонија, Латвија, Литванија, Полска и Германија.

ЛАДЕН ТУШ ЗА МИЛО ЏУКАНОВИЌ: Хрватска и кажа СТОП на Црна Гора за влез на хрватската територија!

Според хрватските медиуми, на вчерашната владина седница, Хрватска донесе одлука да...

Влегувате во Србија само со лична карта, без тест на Ковид-19 и што е најважно, без задолжителна самоизолација од 14 дена, посочува ТВ-станицата.

ХРВАТИТЕ ДОАЃААТ ВО СРБИЈА НА ШОПИНГ: Еве што најчесто купуваат!

Хрватите можат да патуваат во Србија под скоро исти услови како пред 12 март, кога границата...

Земјата повторно се движи, на внимателно и уредно, следејќи ги индикациите на владата, изјави Конте, објави Си-Ен-Ен.

ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕМИЕР ПРЕДУПРЕДИ: Во наредните месеци ќе биде многу тешко!

Следните неколку месеци ќе бидат многу тешки, но ќе сториме се што можеме за да им помогнеме...