Од вчера во комисијата се поранешната ракометарка и девојка на трагично починатиот Тоше Проески, ракометарката Адријана Будимир, како и поранешната кошаркарка Едина Муса.

Објавил: Катерина Крстиќ | 27 ноември, 2019 11:41

Поранешната на Тоше Проески дел од комисијата за спорт предводена од Наумче Мојсоски

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото слободен печат

Комисијата за спорт на СДСМ чиј предводник е поранешниот репрезентативец Наумче Мојсоски добива нови членови.  

Прославената ракометарка Адријана Будимир долги години беше девојка на македонскиот ангелски глас Тоше Проески, тој трагично настрада во сообраќајна несреќа на 16 октомври 2007 кај местото Нова Градишка кај Хрватска.

Од вчера во комисијата се поранешната ракометарка и девојка на трагично починатиот Тоше Проески, ракометарката Адријана Будимир, како и поранешната кошаркарка Едина Муса.

– Тоше Гечевски и Едина Муса, од ракометот ќе бидат Адријана Будимир, Гоце Макалоски, Владо Недановски, од фудбалот се Игор Митревски и Никола Ѓошевски. Во Комисијата ќе бидат вклучени и атлетичарката Дрита Ислами и каратистот Емил Павлов – изјави Мојсоски во најавата за интервју за 24Ракомет, потврдувајќи ги на тој начин своите нови соработници.

Наумче беше избран за претседател на новата комисија за спорт во СДСМ на 7 ми овој месец, на  12 та седница за Центарaлниот одбор на СДСМ.
Наумче Мојсовски е роден на 17 јуни 1980 година во Струга. За време на школувањето бил одличен ученик, а омилени предмети му биле математика и географија. Кога бил во петто одделение, започнал да игра ракомет, а исто така, играл и фудбал и пливал. Негови ракометни идоли биле Боро Чурлевски од РК Пелистер и хрватскиот ракометар Ивано Балиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ескалираше ситуацијата на протестот против бугарскиот предлог кој се одвива трет ден по ред пред Владата.

Граѓани кои излегоа да го изразат својот револт ја пробија заштитната ограда и со предмети фрлаат кон Влдата.

Ламбе го запали францускиот предлог: Ако мојата дијагноза е пироман, вашата е предавничка

Ако мојата дијагноза е пироман, вашата дијагноза е предавничка, кажа пејачот Ламбе...

Владата попладнево го објави на македонски јазик предлогот на француското претседателство за надминување на спорот со Бугарија и почеток на преговорите со ЕУ.

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Верзијата на англиски јазик, пак, беше објавена во петокот (1 јули), а оттогаш започнаа...

Нека го тргнат ова, нека ги тргнат овие 4 точки. Да биде европски патот, исто како за Албанија, Србија, Црна Гора, Хрватска, Бугарија кога стануваа членки. Не го тргнат ова, нека ги остават Копенхагеншките критериуми и нека ни ги остават критериумите кои се поврзани со процесот за стабилизација и асоцијација. Чуму потребата овој мал народ да се асимилира, кому му сметаме ние?

Мицкоски: Продолжуваме со протестите додека не се тргнат деловите од предлогот кои го асимилираат македонскиот народ

Имавме речиси едночасовна средба со премиерот Ковачевски. Средбата би рекол беше од...