Во Костарика приведени поранешните министерка за туризам на Романија, Елена Удреа и шефицата на Дирекцијата за борба против организираниот криминал и тероризм Алина Бика

Објавил: Мартин Попоски | 5 октомври, 2018 11:06

Поранешната романска министерка за туризам Удреа приведена во Костарика

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Поранешната министерка за туризам на Романија, Елена Удреа е проведена во Костарика врз основа на меѓунардона потерница издадена од романските власти.

Заедно со Удреа е приведена и поранешната раководителка на Дирекцијата за борба против организираниот криминал и тероризмот Алина Бика.

Удреа и Бика во Романија се осудени за корупција на шест, односно четири години затвор, но бидејќи беа недостапни за властите, Романија распиша црвена меѓународна потреница по нив преку Интерпол.

Двете поранешни романски функционерки чекаат да бидат изведен пред Суд, кој ќе треба да реши за романското барање за нивна екстрадиција.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од 4 јули е во сила вонредна состојба во Краљево поради влошената едемиолошка состојба, а Макан потенцира дека повеќето млади не ги почитуваат пропишаните мерки.

ДОКТОР ОД КРАЉЕВО ОЧАЕН: Кладилниците се полни, ова е голем епидемиолошки ризик

Секојдневно се влошува и се влошува ситуацијата во Краљево, вели директорот на Институтот...

Вработениот во службата за медиуми и информации на германската влада е осомничен дека неколку години работел во египетската разузнавачка служба.

БЕРЛИН НА НОЗЕ: Во кабинетот на Меркел откриен шпион! Агентот неколку години работел за оваа странска земја!

Во кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел, откриено е лице кое со години...

Претходно, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека чека судска одлука за прашањето за евентуална промена на статусот на Аја Софија и дека ќе постапи согласно него.

АЈА СОФИЈА И ОФИЦИЈАЛНО СТАНУВА ЏАМИЈА: Ердоган ја оствари својата замисла!

Државниот совет на Турција (повисок управен суд) и официјално го поништи решението...

Истражувачите од Универзитетот во Оксфорд ги разгледале евиденциите на пациентите на британската национална здравствена служба со цел да ги идентификуваат најголемите фактори на ризик. Според пишувњата на „Дејли Меј“, оваа студија  ги проучувала медицинските записи на 17,2 милиони луѓе и скоро 11.000 смртни случаи на коронавирус во Англија.

НАУКАТА ГО ДАДЕ ОДГОВОРОТ: ЕВЕ КОЈ ТИП НА ЛУЃЕ НАЈЧЕСТО УМИРААТ ОД КОРОНАВИРУС!

Афроамериканците над 65-годишна возраст и дијабетичарите имаат најголем ризик од смрт...