Пековиќ беше примен во болницата во Подгорица со симптоми на вирусот „ковид-19“ пред 15 дена, а во меѓувреме неговата состојба се влоши.

Објавил: Перо Милчин | 10 октомври, 2020 13:33

Поранешниот кошаркар на Партизан, Никола Петковиќ СЕ БОРИ ЗА ЖИВОТ!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Поранешниот кошаркар на Партизан и репрезентацијата на Црна Гора, Никола Пековиќ (34) е заразен со корона вирус и се наоѓа во тешка здравствена состојба со воспаление на обете бели дробови.

Пековиќ беше примен во болницата во Подгорица со симптоми на вирусот „ковид-19“ пред 15 дена, а во меѓувреме неговата состојба се влоши.

Пековиќ од јануари е тим-менаџер во кошаркарската репрезентација на Црна Гора.

Во Црна Гора, како и во повеќето земји, во последните неколку недели се забележува скок на бројот на заразени луѓе кои страдаат од коронавирус, а според последниот пресек на ситуацијата, 344 граѓани се здобиле со корона.

 
Словенија во последните 24 часа се потврдени 380 нови случаи на коронавирус, а двајца пациенти починале, објави словенечката влада.

Вкупниот број на заболени од почетокот на епидемијата се искачи на 8.252 случаи, од кои 3.061 се активни, а досега починаа 167 лица.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Свет

Веќе беше познато дека следниот натпревар ќе биде против Дионтај Вајлдер, во кој тој ќе го одбрани за прв пат појасот на ВБЦ, по што следеше двомеч против Ентони Џошуа.

ГОЛЕМ СПЕКТАКЛ: Тајсон Фјури ги откри плановите и ја најави БОРБАТА НА ВЕКОТ(видео)

Тајсон Фјури Светскиот шампион во ВБЦ ги откри имињата на противниците со кои ќе се...