И во следните денови времето ќе се задржи променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд.

Објавил: Стојче Бушин | 27 мај, 2020 8:17

Пороен дожд, грмежи и засилен ветер: Нестабилно време во Македонија!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

До крајот на денов во државава ќе имаме променливо облачно време со повремен локален дожд. Локално ќе има услови и за нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Ќе дува умерен, особено Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец, максималните дневни температури на воздухот ќе се искауваат во интервалот од 15 до 22 степени, што значи дека истите и понатаму ќе бидат под просекот за овој дел од годината.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува умерен, повремно засилен ветер од северен правец, максималната дневна температура на воздухот се очекува да се искачи до околу 19 степени.

И во следните денови времето ќе се задржи променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд.

На некои места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурите и понатаму ќе останат пониски од вообичаените за овој дел од годината. Истите понатаму ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 24 степени.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Освежување на времето ќе има утре доцна попладне и навечер кога ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

РЕКОРДНИ ТЕМПЕРАТУРИ: За викендот температурата и до 36 степени!

За време на овој викенд времето во државава ќе биде сончево и топло со умерена локална...

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 31 степен!

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност...

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од северен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 30 степени.

Времето денеска: Сончево и топло со мала локална облачност

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе...

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 32 степени. Во крајните југоисточни предели истата има услови да достигне до околу 35 степени.

Времето во Македонија: Сончево со мала локална облачност

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб...