Науново метео

Објавил: Сара Фемина | 15 јуни, 2021 8:03

ПОСВЕЖО УШТЕ ДЕНЕС – ОД УТРЕ ПОГОЛЕМО ЗАТОПЛУВАЊЕ НА ВРЕМЕТО И ПРОДОР НА ТОПЛА ВОЗДУШНА МАСА ОД ЈУГ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност. Ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 28 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со умерена облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 23 степени.

Потоа од утре и тоа под влијание на значително потопла воздушна маса од југ, се очекува поголемо затоплување на времето. Сепак во попладневните часови ќе има услови за локална појава на нестабилност проследена со краткотраен локален пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Температурите во текот на следните денови ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 34 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Со прогласување на кризната состојба државата ке може да ги искористи и приватните субјекти и нивните капацитети за справување со алрамантната ситуација со пожарите во земјава

Управувачкиот комитет побара кризна состојба во следните 30 дена

Безбедносните институции во земјава поради ситуацијата со пожарите сепак  предлагаат...

Бугарскиот претседател Румен Радев остварил разговор со неговиот македонски колега Стево Пендаровски во врска со големиот пожар кај Кочани, соопшти Кабиентот на Радев.

Бугарската влада ќе испрати 25 пожарникари во Македонија

По наредба на преодниот премиер Стефан Јанев, Бугарија испраќа поддршка за Република...

Министерството за труд и социјална политика потсетува на обврската за носење маска и одржување физичко растојание од два метра

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата...