Не е лесно да се одбрани ирационалното, штетното, одроденото, погубното, неспособното, дотраенито и изгубеното, пред јавноста за која веќе знаеш дека те осудува, те презира и едвај чека да дојде денот за да го турне столчето од под нозете на едно епски недоветно владеење !

Објавил: Катерина Крстиќ | 2 јули, 2020 20:35

Последната визуелна трага од Заев на ТВ екраните е апсолутна немоќ

Фото/Текст извор: ©Курир.мк

Додека Наум Стоилковски со трозаба дрвена вила превртува шталско ѓубриво пред зградата на Јавното обвинителство, Македонија го дочека првиот (од планираните три) дуел помеѓу Мицковски и Заев. Младен Чадиковски изненадувачки коректен во модерирањето на настанот. Дуелите во принцип се убава можност за дополнителен импулс кај веќе и онака определеното гласачко тело, кому секогаш му е потребен екстра керозин за за очекуваното огнометно крешчендо на 15 јули .

Стамен, сконцентриран и вешто елоквентен Христијан ги елаборира своите ставови. Спокојно рутинирано со доза на оправдана сигурност која ја чувствува од штотуку завршена теренска средба со народот. Наспроти него во улога на рурален итроман, со нагласена гестикулација, рассеано внимание и неконтролирана амплитуда на гласот, Зоран Заев остава впечаток на човек дојден да го спаси она малку што може да биде спасено после три години власт. Одеднаш дебатата добива инаетџиски тек во кој Заев се обидува да го извулгаризира текот на разговорот користејќи удари “под појас” внесувајќи лични квалификации, закани кон родители сопруги и деца ! Очајот излегува на површина. Велат, давеникот за сламка се фаќа !

Синот на професорот и синот на евтиниот крадец на струја од струмичките бандери, влегуваат во клинч од кој на јавноста и станува доволно јасно за различноста на категориите во кои се натпреваруваат борците во арената! Образованието, културата, елоквентноста, широките светогледи, монашката смиреност и нескриениот раскош на домашни манири и воспитание, наспроти психичката несреденост, лабилност и неконзистентност на ставовите како и очајниот семантички кошмар, ја одредија превагата на народната паланца !

Не е лесно да се одбрани ирационалното, штетното, одроденото, погубното, неспособното, дотраенито и изгубеното, пред јавноста за која веќе знаеш дека те осудува, те презира и едвај чека да дојде денот за да го турне столчето од под нозете на едно епски недоветно владеење !

Завршни зборови. Гневот го преплавува суштеството и го тера во нов изблик на очај. Мизеријата достигнува максимум, во желба да се напакости, да се излее жолчност и да се навреди соговорникот. Заев го кажа единственото што го знае и умее. Навреди, бес, лаги и пакости. Можеби и наспроти очекувањата на мнигумина, професорот Мицкоски во завршното обраќање, повторно покажува големина, такт и недостижна разлика во категориите. Доблесно, човечки, искрено, во манир на политичар од вонсериски маштаб, на соговорникот и неговото семејство им посакува здравје, лична среќа и успеси во животот на опозиционер.

Последната визуелна трага од Зоран Заев на ТВ екраните е апсолутна немоќ и подголтнување на жолчната горчина што секогаш останува по поразите.

Првиот… сношти на телевизискиот дуел…конечниот на 15 јули.

Колумна на Рашела Мизрахи за Курир.мк…

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој што ќе донесе одлука децата да се вратат во училишните клупи треба да биде сигурен дека нашите образовни институции имаат капацитети и ресурси

Героски: Не експериментирајте со здравјето на нашите деца, нема да ви биде простено!

Сигурен сум дека нема родител на дете на училишна возраст којшто не сака неговото најмило...

Организатор на маратонот е пливачки Клуб ВАРДАР 2018, а воедно ова е првиот Крушевски Маратон “Тоше Проески” и натпревар организиран во Крушево.

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески“

На 9-ти август во 11 часот на Крушевско Езеро за прв пат ќе се одржи маратон во пливање....

ОНА командантот имаше приложено психијатриска потврда до надлежните од инвалидската служба во Луцерн, која потврдуваше работна неспособност, поради боледување од параноидна шизофренија. Истата е потврдена и од Швајцарскиот суд.

Ахмети во Швајцарија примал инвалидска пензија за параноидна шизофренија?

Имено се до моментот кога отпатува на македонскиот фронт 2000-та година, иако се смета...