Екс министерската за култура Ганка Цветанова, на социјалните мрежи му порача на премиерот да не го користи повеќе англискиот јазик.

Објавил: Перо Милчин | 16 јуни, 2019 11:40

После вчерашниот ЛАПСУС на Заев, Ганка Цветанова му порача: „ПЛИЗ ДОНТ СПИК ИНГЛИШ ЕНИ МОР„

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Ганка Цветанова бившата министерка за култура му порача на премиерот Заев преку социјалните мрежи повеќе да не зборува на англиски јазик.

После вчерашниот лапсус на премиерот во Австрија, во кој на Англиски јазик рече дека посакува Европа да остане најсекси девојка во светот, тој се најде на мета на твитерџиите.

Екс министерската за култура Ганка Цветанова, на социјалните мрежи му порача на премиерот да не го користи повеќе англискиот јазик, бидејќи е крајно лош во зборувањето.

Екс министерската за култура Ганка Цветанова, на социјалните мрежи му порача на премиерот да не го користи повеќе англискиот јазик.

Ганка Самоиловска – Цветанова е македонска политичарка и поранешна министерка за култура на Македонија. Некое време работела како доцент на Факултетот за музички уметности на Скопскиот универзитет.

Потоа била директор на Македонската филхармонија и претседател на Управниот одбор на фестивалот „Охридско лето“. Претседавала со националната комисија на УНЕСКО. Во периодот 2000-2002 година била министерка за култура. 

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев вчера во областа Вахау, се сретна со новата федерална Канцеларка на Република Австрија, Бригите Бирлајн.

Сакаме да ги почнеме преговорите, односно да продолжиме со мотивацијата на ЕУ и да ја докажеме нашата земја. Во минатото Балканот беше темпирана бомба, но сега многу нешта се сменија. Сѐ повеќе сме Европјани. Преку овие промени, многу нешто се случија, само поради една причина, која ја спомна комесарот Хан, односно поради силата на ЕУ. Таа нѐ привлекува, нѐ води и нѐ мотивира.

Европа треба да остане најсексапилна девојка во светот, која ќе нѐ мотивира да продолжиме во овој правец“, рече Заев.

Во продолжение погледнете го смешното видео:

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

За овие избори акредитирани се 2.508 домашни набљудувачи, и 96 странски, како и 56 преведувачи и 55 странски новинари.

ДИК: Ова се најспецифичните избори досега- важечки се ливчињата на коишто е заокружен редниот број на кандидатот!

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ја одржа првата прес-конференција по отпочнувањето...

Според пресудата, таа помогнала во извршување на убиството кое според доказите го сторил Али Фуркан кој е во бегство.

СТИГНА КАЗНАТА- БОГ Е ГОЛЕМ: 19 години затвор за обвинетата за убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска која беше обвинета за убиството на 26 годишниот Пинета Секондо –...

На 15 јули в среда ќе се гласа на 3.480 избирачки места во шесте изборни единици во земјата.

Почна тридневното гласање на парламентарните избори: Днеска гласаат 716 лица со Ковид-19 и во самоизолација!

Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот...

Сменија, продадоа се што можеа да продадат, буквално се се проблематизираше, па до она денеска последното, историјата и јазикот. Да го сопреме губењето на Македонија. Го кажувам ова сега за да немаме дилеми во иднина. Сега е моментот да гласате за Македонија, потенцираше Мицкоски од Штип!

Мицкоски: На 15- ти јули е последната шанса за спас на Македонија

Испраќам порака до вас кои сте разочарани од политичарите, од трулежот на системот,...