Од уапсените 9 лица, двајцата се сопственици на два хотели во Драч, каде настрадаа четири лица, а третото лице е менаџер.

Објавил: Сара Фемина | 14 декември, 2019 22:33

После земјотресот започна серија апсења во Албанија: 17 лица обвинети за смртта на 51 лице во потресите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење по обвиненијата за убиство и злоупотреба на службената положба, поради смртта на 51 лице во земјотресот кој ја погоди Албанија со 6,4 степени според Рихтер, каде се срушија повеќе од 10 згради, соопшти полицијата, додавајќи дека 9 лица се уапсени денеска.

Полицијата и обвинителството наведуваат дека истрагите покажале дека една од главните причини за настраданите лица во земјотресот на срушените згради, се инжинери и инвеститори.

Тие не се придржувале на правилата и стандардите на безбедносната изградба, пренесе Ројтерс.

Над 50 жртви, уништени 6000 домови, отселување, вознемиреност, страв, се последиците од силниот земјотрес кој го погоди дел од Балканскиот полуостров на 26 ноември годинава со епицентар во близина на Драч Албанија.

Од уапсените 9 лица, двајцата се сопственици на два хотели во Драч, каде настрадаа четири лица, а третото лице е менаџер.

По завршувањето на операциите за пребарување и спасување во зоните погодени од земјотресот кој се случи на 26 ноември во Албанија, според надлежните институции на оваа земја, бројот на жртвите во земјотресот се искачи на 51 лице, додека стотици лица се повредени, јавува Агенција Анадолија (АА).

Министерството за здравство на Албанија изјави дека бројот на жртвите се искачи на 51 лице, а во болница животот го загуби една 20-годишна девојка.

Во операциите за пребарување и спасување во областа Драч учествуваа тимови од Албанија, Косово, Турција, Северна Македонија, Грција и од други земји.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Забраната не важи за земјите членки на Европската унија и Шенген зоната, како и за државјаните на Австралија, Грузија, Канада, Јапонија, Нов Зеланд, Руанда, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис, Уругвај и Обединетите Арапски Емирати.

Продолжена забраната за влез во Грција за државјани на трети земји до 31 август!

Забраната за влез во Грција за државјани на трети земји е продолжена до 31 август 2020...

– Бројот на нови инфекции претежно доаѓа од Балканот – рече Киуру осврнувајќи се на неодамнешниот пораст на инфекции во Финска!

24 од 157 патници кои слетале во Финска од Скопје биле позитивни на корона вирус

Финска ќе воведе задолжителни тестови за корона вирус и карантин за патници од земји...

Руската вакцина против вирусот „Ковид-19“, направена од центарот „Гамалеј“, ќе биде регистрирана на 12 август, а таа ќе биде прва што ќе ја примат медицински работници и постари жители на земјата, рече денес рускиот заменик министер за здравство Олег Гриднев.

Руската вакцина против корона ќе биде регистрирана на 12 август!

Русите ќе ја регистрираат вакцината против вирусот корона на 12 август: Последната...

Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

ОФИЦИЈАЛНО УТВРДЕНА ПРИЧИНАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ: Целиот град во рушевини, болниците преполни!

Моќна експлозија избувна вчера попладнето во близина на пристаништето во Бејрут, најнаселениот...