Подобриот квалитет на воздухот, според научниците од универзитетот, би можел да спаси помеѓу 50 000 и 75 000 луѓе од предвремена смрт.

Објавил: Перо Милчин | 28 март, 2020 18:57

ПОСЛЕ КОРОНА, НИ СЕ ЗАКАНУВА НОВА КАТАСТРОФА: Од ова нема да можеме да се заштитиме со изолација!

Фото/Текст извор: ©експресо.рс магазин.мк

Пандемијата на коронавирус го смени начинот на живот во целиот свет. 

Драстичните мерки спроведени во Кина за време на епидемијата на коронарен вирус го намалија значителното загадување на воздухот, потенцијално заштедувајќи десетици илјади животи, тврдат истражувачите од Стенфорд.

Подобриот квалитет на воздухот, според научниците од универзитетот, би можел да спаси помеѓу 50 000 и 75 000 луѓе од предвремена смрт. Затоа, каналите во Венеција се почисти отколку што биле досега, бидејќи целосната блокада на Италија поради пандемијата на вирусот корона доведе до намалување на загадувањето.

Сепак, експертите продолжуваат да предупредуваат дека планетата станува потопла, поради што мразот на Антарктикот се топи и значително го подигнува нивото на морето. Затоа, ризикот е голем што ќе има огромни поплави низ целиот свет.

Истражувачите посочиле дека пет километри мраз се стопиле од глечерот Денман на Антарктик во текот на изминатите 22 години, што според некои проценки би можело да го зголеми нивото на водата за дури 1,5 метри, пренесува USA Today.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Несреќата се случила во Церово, кај Богетиќ, кога се судриле автобус и патничко возило, по што слетале од патот.

Свети Василије Острошки ја исполни молбата на очајниот татко: Ќерка ми беше во автобусот на смртта и светецот го спаси моето дете!

Утрово во судир на автобусот на компанијата „Глужица“ од Никшиќ и автомобил, загинаа...

Одењето кај Отецот е чин јавен: се случува пред очите на апостолите. Христос се подига во воздухот и облак Го подзема носејќи Го на небото. Последните пораки што им ги дава се подготовки за Педесетницата.

Денес е СПАСОВДЕН: Вознесение Христово!

Вознесение Христово или Спасовден — христијански празник кој се слави 40 дена по Велигден....

Рамазан е еден од петте столба на исламот. Останатите се верата, молитвите, поклонението и давањето милостина. Тоа е месец на добрина, милост, љубов и простување.

Муслиманите ширум светот денеска го слават РАМАЗАН БАЈРАМ!

Припадниците на исламската вероисповед денеска го слават Рамазан Бајрам. Рамазан...