Претходно дел од сопствениците на угостителските објекти во овој дел на градот самостојно ги отстранија платформтите од езерото.

Објавил: Сара Фемина | 19 октомври, 2019 9:48

После Куба Либре дојде ред на Ликвид: Се руши платформата пред „Ликвид“ во Охрид!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вчера со отстранување на платформата пред кафе барот „Ликвид“ во стариот дел на градот продолжи акцијата за уривање на дивоградбите, што е дел од Акцискиот план за справување со проблемите кои го загрозуваат статусот на Охрид во УНЕСКО, објави OhridNews.

Претходно дел од сопствениците на угостителските објекти во овој дел на градот самостојно ги отстранија платформтите од езерото.

Акцијата за уривање на дивоградбите во Охрид започна со бесправно изградена индивидуална куќа на улица „Марко Нестороски“, а продолжи со хотел во близина на населбата Далјан. И во двата случаи сопствениците со писмен исказ се обврзаа дека сами ќе ги урнат дивоградбите.

Сите кои имаат бесправно изградени, платформи, тераси, бетонски бази час поскоро сами да почнат со отстранување, порача  градоначалникот Георгиевски и вели никој нема да биде поштеден ќе се руши апсолутно се, охридското крајбрежје до крајот на месецов ќе почне да се враќа во првобитна положба.

Вчера со отстранување на платформата пред кафе барот „Ликвид“ во стариот дел на градот продолжи акцијата за уривање на дивоградбите, што е дел од Акцискиот план за справување со проблемите кои го загрозуваат статусот на Охрид во УНЕСКО. Фото: OhridNews

Георгиевски вели дека времето на молење и убедување заврши, за да нема нови проблеми уште еднаш апелира сите кои имаат дивоградби сами да ги срушат.

А веднаш откако крајбрежјето ќе се врати во нормала, ќе се одлучува како и со што ќе се заменат платформите, за да нема штети врз туризмот, како што велат угостителите.

Советникот од ДУИ Нефи Усеини, тврди дека против него во тек е политичка хајка, која се води од страна на власта со цел затскривање  на криминалните активности во кои е вклучена.

Во Охрид со години се градат дивоградби и затоа имаме бројка од 1401 дивоградба. Треба прво да се рушат сите останати дивоградби кои се на крајбрежјето и се проблем за УНЕСКО, да се ослободат сите тротоари каде треба да минуваат пешаците, да се отстранат дивоградбите во националниот парк Галичица, а потоа нека дојдат во центарот, кај чинарот. Откако ќе ги отстранат останатите дивоградби, додека дојдат до чинарот, и покрај тоа што ги имам сите документи за пицеријата, јас самиот ќе го отстранам објектот. Барам да нема селективност, вели Усеини.

Како советник и жител на Охрид каде живеам со семејството и имам бизнис со над 500 вработени, работам повеќе од 10 часа во денот за во градот да биде подобро. 12 години плаќам придонеси до државата и општината. Мојата тераса не е нова градба, само е извршено реновирање. Не е цврста градба, може секој да провери во секое време, само е поставена метална конструкција, вели Усеини.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според пресудата, таа помогнала во извршување на убиството кое според доказите го сторил Али Фуркан кој е во бегство.

СТИГНА КАЗНАТА- БОГ Е ГОЛЕМ: 19 години затвор за обвинетата за убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска која беше обвинета за убиството на 26 годишниот Пинета Секондо –...

На 15 јули в среда ќе се гласа на 3.480 избирачки места во шесте изборни единици во земјата.

Почна тридневното гласање на парламентарните избори: Днеска гласаат 716 лица со Ковид-19 и во самоизолација!

Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот...

Сменија, продадоа се што можеа да продадат, буквално се се проблематизираше, па до она денеска последното, историјата и јазикот. Да го сопреме губењето на Македонија. Го кажувам ова сега за да немаме дилеми во иднина. Сега е моментот да гласате за Македонија, потенцираше Мицкоски од Штип!

Мицкоски: На 15- ти јули е последната шанса за спас на Македонија

Испраќам порака до вас кои сте разочарани од политичарите, од трулежот на системот,...

Според него, СДСМ скоро никогаш не победувале на избори, но кога ќе ја презеле власта, рече тој, прават национални предавства.

Мицкоски за Сител: Ако случајно дојде СДСМ на власт, тогаш ќе се случи федерализација, а втор чекор целосно уништување

Генерално би издвоил три дела од програмата, ние нудиме 1000 решенија за 1000 проблеми,...