Владата на Обединетото Кралствосепак издаде илјадници привремени визи за возачи на камиони

Објавил: Македонка Димкин | 19 октомври, 2021 10:06

После недостигот на шофери во Велика Британија снема и Касапи

Фото/Текст извор: ©DW.COM

Недостигот на работна сила, зголемените цени на природниот гас и глобалните ограничувања во синџирот на снабдување навестуваат тешка зима за Обединетото Кралство. Растечката потрошувачка што дојде со отворањето на економиите, создава слични проблеми низ целиот свет, но економистите велат дека „Брегзит“ ги влошува тие проблеми во Британија.

Недостатокот на работници влијае на голем број сектори низ целата земја. Недостатокот на возачи на камиони се очекува да достигне 100.000. Ова во голема мера им се препишува на граѓаните на ЕУ кои ја напуштија земјата по „Брегзит“. Недостатокот на возачи на камиони го наруши снабдувањето, а некои полици на продавниците останаа празни. Бензинските станици останаа без гориво, што предизвика паника, пишува „CNBC“.

Земјоделците предупредија дека до 120.000 свињи може да се заколат во рок од неколку недели поради недостаток на касапи и работници во кланица.

И потпретседателот на Националната унија на фармери на Обединетото кралство рече дека недостатокот на работна сила во синџирот на снабдување со храна останува сериозен.

Сите индустрии, вклучително и машинското инженерство и транспортот, доживуваат сериозен недостаток на работна сила.

Според Конфедерацијата на британска индустрија, која претставува 190.000 компании, 70% од компаниите планираат да ги зголемат платите во обид да се справат со недостатокот на работна сила.

Владата на Обединетото Кралство сепак издаде илјадници привремени визи за возачи на камиони, касапи и земјоделски работници, но некои критичари велат дека тоа не е доволно.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Злосторството во градот Конгсберг предизвика тага и ужасеност во Норвешка. Осомничениот напаѓач, кој со лак и стрели, уби пет и рани две лица е 37- годишен Данец, соопшти норвешката полиција.

Норвешка во шок по смртоносниот напад со лак и стрели

Злосторството во градот Конгсберг предизвика тага и ужасеност во Норвешка. Осомничениот...

Најголем дел од кафето се увезува од Бразил – 32 проценти и Виетнам – 22 проценти, по што следат Хондурас – 7 проценти, Уганда – 6 проценти и Колумбија – 5 проценти.

Србија произведува најмногу кафе во регионот, Македонија на 5 место

Во 2020 година во ЕУ произведени се вкупно 1,9 милиони тони кафе, што е раст од 10 проценти...

Според политичките аналитчари во Албанија, балканската турнеја на Меркел која за еден месец заминува во политичка пензија е потврда за тоа колкаво значење Гемранија придава на Западен Балкан.

Меркел денеска ќе допатува во Србија, а во вторник ќе ја посети Албанија

Германската канцеларка денеска ќе допатува во Србија, а во вторник ќе ја посети Албанија. Меркел...

Сепак, не е исклучена можноста од повторно воведување рестрикции доколку епидемиолошката состојба во државата повторно се влоши.

Данска од 10 септември ги укинува сите мерки против Ковид-19

Од 10 септември Данска ги укинува сите рестрикции воведени поради пандемијата од Ковид-19,...