Веста дека договорот е постигнат ја објави претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Објавил: Мирко Бачиќ | 24 декември, 2020 16:45

ПОСТИГНАТ ТРГОВСКИ ДОГОВОР ПОМЕЃУ БРИТАНИЈА И ЕУ: Мега промените следуваат од 1 јануари – Договор во последен момент!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, се очекува во секој момент да и се обрати на нацијата.

Веста дека договорот е постигнат ја објави претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

Конечно постигнавме договор. Тоа беше долг и кривулест пат, но сега имаме многу да покажеме”.

Британските медиуми ја оценуваат оваа вест како најдобриот Божиќен подарок што Британците можеа да го добијат.

Договорот беше постигнат по девет месеци преговори. Овој документ ќе биде разгледан и усвоен во парламентите на Велика Британија и ЕУ.

Доколку договорот не беше постигнат до 1 јануари, ќе беа воведени царински давачки и други пречки, што би довело до големи нарушувања на трговијата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и...

Пациентите мора да ја примат инфузијата што е можно поскоро откако ќе им биде дијагностициран ковид-19 или во рок од 10 дена од почетокот на симптомите!

АМЕРИКА ИТНО ОДОБРИ ЛЕК ЗА КОРОНА: Врз основа на комбинација на антитела го намалува ризикот од смрт

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19...

Во исто време, Питер Бен Ембарек, шеф на тимот на СЗО што го истражува потеклото на ковид-19, рече дека истрагата дошла до нови информации, но дека драматично не ја променила сликата за појавата.

КИНЕСКИ И ЕКСПЕРТИ ОД СЗО: Невозможно е да се утврди кое животно е извор на короната

Вирусот што предизвикува ковид-19 циркулирал во други региони пред да биде идентификуван...