Автор на оваа теза на еден од водечките епидемиолози на Америка, Вилијам Хаселин, објавена за Фокс Њуз. Вилијам неодамна се врати од Вухан од кинеско-американскиот самит за здравство.

Објавил: Катерина Крстиќ | 26 март, 2020 17:16

ПОСТОЈАТ ЧЕТИРИ НАЧИНИ КАКО ДА СЕ ЗАВРШИ КОРОНАВИРУСОТ: Ако не направиме една рбаота ќе бидеме во голема опасност!

Фото/Текст извор: ©magazin.mk извор Kurir.rs

Ако ги искористиме постојните лекови кои ветуваат најмногу во борбата против коронарниот вирус, крајот на пандемијата може да дојде побрзо отколку што мислат повеќето.

Автор на оваа теза на еден од водечките епидемиолози на Америка, Вилијам Хаселин, објавена за Фокс Њуз. Вилијам неодамна се врати од Вухан од кинеско-американскиот самит за здравство.

Хаселин вели дека сегашната епидемија на вирусот корона (Ковид-19) не е неочекувана кај научниците и предупредува дека ќе се соочиме и со други биолошки закани.

Сепак, тој верува дека ова е можност да се создадат лекови чиј развој престана по претклиничките студии, бидејќи претходните епидемии престанаа.

„Среде епидемиите САРС и МЕРС (респираторен синдром предизвикан од коронавирус 2012), се развиваа лекови кои ги таргетираат клучните протеини на коронавирус во лабораториски и претклинички студии, но никогаш не биле развиени сè до клиничките испитувања. Ова е затоа што немаше пазар за овие лекови, така што ниту една влада не беше подготвена да го гарантира нивното купување. За среќа, постои обновен интерес за брз развој на овие лекови “, пишува д-р Хаселин.

Високата треска е еден од првите симптоми на болеста. Треска е индикатор дека вашето тело се бори против инфекција и е вообичаен одговор на многу видови на вируси и заболувања.

Пандемијата на вирусот корона ќе заврши, продолжува Хаселин, без разлика колку непобедливо може да изгледа тоа денес. Единственото прашање е – како, а Хаселин наведува четири можни начини.

Вирусот на корона станува сезонски

Ако се испостави дека вирусот корона е сезонски, тоа значи дека ќе се намали бројот на нови случаи кога времето станува потопло. Но, во ова сценарио, вирусот корона ќе се врати кога повторно ќе залади.

Можеме само да се надеваме дека дотогаш здравствените системи ќе бидат подобро подготвени да помогнат во закрепнувањето на оние кои се сериозно болни, рече Хаселин.

Колективен имунитет

Се создава кога доволен дел од популацијата ќе се зарази, закрепнува и развива природен имунитет.

Проблемот овде е што развојот на колективниот имунитет ќе бара значително време.

„Додека чекаме, можно е да умрат 200 000 до 1,7 милиони луѓе во Америка“, предупредува Хаселин.

Кога станува збор за КОВИД-19, лекарите сè уште се обидуваат да ја разберат целокупната слика за симптомите и сериозноста на болеста.

Развој на вакцина

Ова, според него, има смисла ако вакцината би била достапна на сите. Во моментов има најмалку пет вакцини во фазите на развој, а за една започнаа клинички испитувања оваа недела.

Тоа е ветувачки развој, но проблемот тука е временскиот период. Во најдобар случај, ќе бидат потребни месеци пред вакцината да биде достапна за масовно производство.

Развој на терапевтски лекови

Друго сценарио е брз развој на терапевтски лекови кои третираат респираторна инфекција и, во зависност од лекот, го спречуваат нејзиното повторување.

Една опција е комбинацијата на лековите со анти-рибонуклеинска киселина (РНК) во центарот на вирусот корона одговорен за денешната пандемија.

Имаме можност, сега е прашање на правилно водство за да можеме да се придвижиме кон крај на тековната пандемија, наведува Хаселин.

„И кога тоа ќе се случи, не треба да ги забораваме лекциите што ги учиме денес“, посочува Хаселин.

Во иднина, како што неколку пати беше објавено ќе се појават и некои други смртоносни вируси на корона и други смртоносни и преносливи форми на грип, глобално ширење на туберкулозата отпорна на антибиотици и бактерии отпорни на антибиотици.

„Епидемијата на коронавирус е уште една лекција од природата што сме ја занемариле во минатото. Ако го игнорираме тоа и во иднина, може да бидеме во уште поголема опасност “, заклучи д-р Хаселин, поранешен професор на Харвард и основач на Одделот за истражување на ракот и ХИВ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иницијатор за поднесување на барањето е д-р Алемпијевиќ, професор по судска медицина на Медицинскиот факултет во Белград, а него го поддржаа уште шест колеги и еден лекар во пензија.

НЕСТОРОВИЌ ОСТАНУВА БЕЗ ДОКТОРСКА ЛИЦЕНЦА: Ќе поднесам тужба!

Против проф. Д-р Бранимир Несторовиќ, член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот,...

Според АП, тој оценил дека „во американската историја е без преседан толку мал број на корпорации кои контролираат толку голема сфера на човековите интеракции“.

ТРАМП ПОТПИША УРЕДБА ЗА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Имаа неконтролирана моќ да цензурираат, ограничуваат, креираат и кријат!

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ со кој се ограничува заштитата...