Министрите Турковиќ и Дашиќ ја истакнаа потребата за наскоро нормализирање на граничните режими во целиот регион, со цел да се обезбеди непречен проток на луѓе.

Објавил: Рејхан Бајрами | 30 мај, 2020 17:44

ПОТВРДЕНО: Босна и Херцеговина ги отвори границите за граѓаните на Република Србија!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Босна и Херцеговина донесе одлука да се отворат гранични премини за српски државјани, рече денеска заменик претседателот на Советот на министри и министер за надворешни работи на БиХ Бисера Турковиќ, во телефонски разговор со првиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ.

Турковиќ го извести министерот Дачиќ дека Босна и Херцеговина ја донесе одлуката на 28 мај да се отворат гранични премини за граѓаните на Република Србија и двете страни изразија големо задоволство што е овозможен вообичаен граничен сообраќај меѓу двете држави, соопшти српското Министерство за надворешни работи.

Министрите Турковиќ и Дашиќ ја истакнаа потребата за наскоро нормализирање на граничните режими во целиот регион, со цел да се обезбеди непречен проток на луѓе.

Двајцата министри изразија задоволство од фактот дека епидемиолошката состојба предизвикана од пандемијата „Ковид-19“ се подобрува и дека социјалните и економските текови во двете држави постепено се нормализираат.

Оценето е дека соработката и комуникацијата во борбата против пандемијата „Ковид-19“ биле добри, а се наведува дека по подобрувањето на епидемиолошката состојба се создадени услови за работа на натамошно продлабочување на многу интензивните односи меѓу двете држави.

Можноста за разговори за натамошни можности за соработка би можела да биде билатералната посета на министерот Турковиќ на Србија, што министерот Дачиќ ја покани за време на денешниот разговор, се вели во соопштението.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Пред утрешниот состанок меѓу Меркел и премиерите на 16 федерални покраини за ограничувачки мерки, канцеларката рече дека основните училишта, градинки, фризери и малопродажба треба да имаат приоритет во олеснувањето на мерките.

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Заклучувањето на Германија ќе трае до крајот на февруари

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека заклучувањето во Германија...

Холандската национална телевизија објави дека владата ќе одржи прес-конференција подоцна во текот на денот, на која ќе објави продолжување на ноќниот полициски час.

ХОЛАНДИЈА ГО ПРОДОЛЖУВА НОЌНИОТ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Останува на сила до 2 март

Холандската влада ќе го продолжи ноќниот полициски час воведен поради ковид 19 до 2...

Тој исто така најави дека поради епидемиолошката состојба пописот планиран за април годинава ќе се одложи.

ХРВАТСКИ ДЕМОГРАФ ОБЈАСНИ: Имаме најголем број на смртни случаи од Втората светска војна

Професорот Иван Чипин од Катедрата за демографија на Економскиот факултет во Загреб...

Освен шверц на цигари и нафта, контроверзниот црногорски моќник Миодраг Дака Давидовиќ веќе подолго време работи и во областа на набавка и дистрибуција на големи количини на оружје и воена опрема за кои има оперативни податоци што треба да се пласираат на пазарите на земјите под меѓународно ембарго.

Дилер со оружје, инвеститор во Македонија: Дака нелегално ги снабдувал со оружје земјите под санкции

Контроверзен моќен човек на Црна Гора е под сомнение дека се справил со недозволен...