Елиф Елмас ќе биде вториот Македонец кој ќе го облече дресот на Наполи по Горан Пандев.

Објавил: Перо Милчин | 21 јули, 2019 18:19

ПОТВРДЕНО: Македонскиот МЕГАТАЛЕНТ Елиф Елмас се сели во Наполи за 16 милиони евра !

Фото/Текст извор: ©ekipa.mk

Македонскиот талент Елиф Елмас се сели од Фенербахче во Наполи за 16 милиони евра.

Трансферот ќе се реализира откако Наполи и официјално ќе го продаде Хрватот Марко Рог во Калјари, а во зависност од успесите со „наполитанците“ има клаузула за дополнителен бонус од 1,5 милиони евра.

На напорните преговори меѓу Фенербахче и Наполи им се гледа крајот.
Елиф Елмас треба да биде осмо засилување за Наполи ова лето. Карло Анчелоти инсистира за негов трансфер откако стана јасно дека ќе ја загуби битката за ангажман на Хамес Родригез од Реал Мадрид. Македонскиот репрезентативец одигра 40 натпревари за Фенербахче и постигна четири гола, а со своите 19 години има веќе 11 настапи и за сениорскиот национален тим на Македонија.

Елиф Елмас ќе биде вториот Македонец кој ќе го облече дресот на Наполи по Горан Пандев. Во текот на наредната седмица, Елмас треба да допатува во Неапол, да ги мине медицинските прегледи и да стави потпис на договорот со „наполитанците“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Инаку оваа сезона фудбалерот има постигнато пет гола и една асистенција на 8 натпревари од италијанското првенство. До сега пет пати ја однесе „Златната топка“ и само неговиот ривал Лионел Меси – може да се пофали со вакво достигнување.

Мајката на Роналдо: Фудбалската мафија спречи мојот син да добие повеќе „Златни топки“

Мајката на најголемата фудбалска ѕвезда и миленикот на женската публика кој воедно...

Кои се следните планови на Бастијан не е познато, ама има информации дека можеби ќе добие одредена улога во германската фудбалска федерација, меѓутоа тоа допрва треба да биде потврдено.

ЛЕГЕНДО, ФАЛА ТИ ЗА СЕ: Бастијан Швајнштајгер замина во пензија!

Поранешниот германскиот репрезентативец, Себастијан Швајнштајгер одлучи да и стави...

„Граѓаните“ влегоа во историјата на натпреварувањето како први што успеале да постигнат пет гола во само 19 минути.

Манчестер Сити му даде пет гола на Вотфорд: За 18 минути ја испиша историјата во фудбалот(ВИДЕО)

Манчестер сити го победи Вотфорд со 8:0 на стадионот „Етихад“ во рамки на шестото коло...

Поради овој натпревар, симпатизерот на „црвено-белите“ Ѓоковиќ го поместил својот тренинг, само во живо преку тв-екраните да го проследи настапот на омилениот клуб.

Српската легенда Новак Ѓоковиќ помести тренинг за да ја гледа ЦРВЕНА ЗВЕЗДА!

Ѓоковиќ го поместил својот тренинг, само во живо преку тв-екраните да го проследи настапот...