Администрацијата на Тотенхем, чиј стадион е еден од најмодерните во светот, разговараше со официјалните лица за употребата на стадионот.

Објавил: Катерина Крстиќ | 30 март, 2020 21:23

ПОТЕГ ЗА ПРИМЕР: Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените работници за борба против Коронавирусот!

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Фудбалскиот клуб Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените власти да помогнат во борбата против вирусот корона додека трае пандемијата, јавуваат денеска британските медиуми.

Администрацијата на Тотенхем, чиј стадион е еден од најмодерните во светот, разговараше со официјалните лица за употребата на стадионот.

“Како клуб, отсекогаш сме биле јасни за нашата посветеност кон заедницата – ова никогаш не било поважно од тоа што е сега. Ние сме исклучително горди на сите што се борат со вирусот корона, а денес започнуваме од она што ние како клуб можеме да го направиме за да помогнеме”, рече претседателот на Тотенхем, Даниел Леви.

Паркингот на подрумскиот стадион веќе се користи како складиште за храна, преку нова програма за добивање храна на најранливите во Лондон за време на пандемиската криза.

Исто така, дел од стадионот на Манчестер Сити е ставен на располагање на здравствените власти, додека стадионот во Кардиф ќе биде претворен во привремена болница со околу 2.000 легла.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Во текот на кариерата, Донезете играше за солиден број на клубови, а најголем успех оствари со Сао Паоло во 2005 година кога стана светски шампион, кога го победија Ливерпул со 1;0.

ШОКАНТНО ПРИЗНАНИЕ НА ПОЗНАТИОТ ФУДБАЛЕР: Продадов златен медал за да купам – кокаин!

Шокантна исповед на поранешниот бразилски фудбалер Флавио Донизете се појави во јавноста,...

Освоивме 3 титули во ПМФЛ и успеавме да се пласираме во Лига Европа во 2017 година , пласман кој ќе остане запаметен во спортската историја на државата

САМСОНЕНКО ОФИЦИЈАЛНО СЕ ЗБОГУВА ОД ВАРДАР: Го оставам клубот на Град Скопје- Ви благодарам за се!

Сергеј Самсоненко преку соопштение на интернет страницата на ФК Вардар, објави дека...

Ако се земе предвид дека Гатузо заработува 125.000 евра месечно и невозможно е да се знае кога ќе заврши сезоната поради коронавирусот, јасно е дека тој се откажал од вистинско богатство.

Гатузо ја расплака Италија- се откажа од богатство за да не им се намали платата на вработените во клубот!

Џенаро Гатузо, тренер на Наполи и легенда на италијанскиот фудбал, ја воодушеви својата...