Тиквиците се вкусен и здрав зеленчук што може да се подготви на разни начини

Објавил: Македонка Димкин | 1 јули, 2018 15:49

Потпечен компир со тиквици: Здрав ручек што лесно се подготвува

Фото/Текст извор: ©ubavinaizdravje.mk

Неверојатно вкусно и лесно јадење што можете да го послужите како прилог, но и како главен оброк


Потребни состојки:

  • 700 грама компири
  • 1 тиквица
  • 1 главица кромид
  • масло
  • зачин
  • бибер, сусам, црвена пиперка
  • лук, лута пиперка
  • мајчина душица

Начин на подготовка:

Исчистете го и измијте го компирот, па исечете го на ленти, исто како и тиквицата. Ставете го компирот во чинија, па потоа тиквицата и додајте ги сите зачини. Сето тоа добро измешајте го. Подмачкајте го плехот, ставете половина од компирот и тиквиците, па исечканиот кромид и лук. Озгора додајте го остатокот од компирот и зачините и добро израмнете. Печете во рерна околу 45-50 минути. Овој оброк одлично оди со салата или некоја супа!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Кујна

Во омилените јадења на министрите спаѓа свинското каре, при тоа што ќе се набави повеќе од еден тон квалитетно месо од овој тип.

Владата ќе јаде свежо месо за 40.000 евра. Ќе се јаде бифтек, прасечко месо и свински ребра

Владата распишала оглас за набавка на над шест тони свежо месо во вредност од 2.400.000...