Досега во земјата се направени вкупно 691.255 тестирања на Ковид-19.

Објавил: Рејхан Бајрами | 18 април, 2021 17:03

Починаа 24 пациенти: Регистрирани се 364 нови случаи на КОВИД-19

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 161
-Куманово 36
-Битола и Прилеп по 25
-Охрид 15
-Тетово 13
-Штип 10
-Кавадарци, Струмица и Гевгелија по 9
-Велес, Гостивар и Струга по 8
-Кичево и Дебар по 6
-Свети Николе 4
-Виница 3
-Кочани и Неготино по 2
-Крива Паланка, Ресен, Берово, Делчево и Богданци по 1

Пријавени се вкупно 24 починати лица: 7 од Скопје (40г, 52г, 55г, 59г, 64г, 72г и 85г), 6 од Битола (63г, 68г, 70г, 71г, 71г и 85г), 3 од Куманово (73г, 76г и 84г) и по еден пациент е пријавен од Охрид (88г), Кавадарци (82г), Струмица (73г), Струга (69г), Свети Николе (64г), Крива Паланка (74г), Радовиш (75г) и Пробиштип (52г).

Регистрирани се 689 оздравени пациенти од:
-Скопје 254
-Куманово 61
-Битола 52
-Прилеп 44
-Велес и Тетово по 36
-Кавадарци 32
-Штип 24
-Гостивар 21
-Струмица 17
-Кичево 14
-Неготино 13
-Гевгелија, Крива Паланка и Виница по 10
-Кочани 9
-Ресен и Валандово по 7
-Свети Николе, Пробиштип и Берово по 5
-Радовиш и Демир Капија по 4
-Пехчево 3
-Крушево и Кратово по 2
-Богданци и Македонски Брод по 1

Досега во земјата се направени вкупно 691.255 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.094, бројката на оздравени пациенти е 122.810, на починати е 4.443, а бројот на активни случаи изнесува 19.841.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Процентот на позитивност се движи од 9,6% до 17,7%, просечно 13,1%, со намалување за 4,9% во однос на минатата недела.

ИЗВЕШТАЈ ИЈЗ ОД 26 АПРИЛ ДО 2 МАЈ – 39,7% НАМАЛЕН БРОЈ НОВИ СЛУЧАИ И ЗА 20,9% НАМАЛЕН БРОЈ ПОЧИНАТИ – ОПАЃА ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНИ ОД ТЕСТИРАНИ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до...

Вакцинирањето се одвива непречено и организирано согласно протоколот за имунизација утврден од страна на Министерството за здравство и согласно закажаните термини.

Започна масовната имунизација во спортската салата „Билјанини Извори“ во Охрид

Денеска официјално стартуваше масовната имунизација во регионалниот центар за вакцинација...

Министерот за здравство воедно порача дека дарувањето крв може да спаси живот, само едно ќесе крв може да го подобри здравјето на три до четири пациенти.

ЗАЕВ И ФИЛИПЧЕ ДАРУВАА КРВ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА ТРУДОТ – 1. МАЈ

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска даруваа крв во...