Досега во земјата се направени вкупно 306.481 тестирања на Ковид -19.

Објавил: Рејхан Бајрами | 20 ноември, 2020 21:09

Починаа 39 лица заразени со корона, ситуацијата излезе од контрола!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 3200 тестирања, а регистрирани се 1237 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 506
-Куманово 34
-Штип 55
-Прилеп 91
-Тетово 51
-Струга 31
-Велес 67
-Битола 30
-Охрид 26
-Кавадарци 31
-Гостивар 75
-Гевгелија 23
-Струмица 38
-Крива Паланка 8
-Радовиш 11
-Крушево 12
-Кочани 15
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 7
-Македонски Брод 4
-Берово 1
-Валандово 6
-Виница 3
-Делчево 2
-Кратово 5
-Свети Николе 24
-Кичево 36
-Ресен 13
-Неготино 29

Починати се 39 лица, десет пациенти од Скопје (73, 84, 63, 61, 83, 38, 77, 76, 62 и 76г), еден од Куманово (76г), еден од Штип (51г), тројца пациенти од Прилеп (71, 57 и 56г), еден од Тетово (65г), шест од Велес (76, 59, 81, 63, 81 и 85г), пет од Битола (68, 65, 44, 76 и 69г), двајца од Охрид (54 и 63г), шест пациенти од Струмица (72, 85, 71, 54, 77 и 71г), еден од Крушево (44г), еден од Кочани (67г), еден од Кичево (67г) и еден пациент од Неготино (67г). Oд нив еден е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 748 оздравени пациенти од:

-Скопје 284
-Куманово 49
-Штип 32
-Прилеп 61
-Тетово 69
-Струга 5
-Велес 51
-Битола 28
-Охрид 13
-Кавадарци 14
-Гостивар 35
-Гевгелија 12
-Струмица 25
-Крива Паланка 7
-Радовиш 8
-Крушево 1
-Кочани 15
-Пробиштип 8
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 3
-Берово 4
-Валандово 3
-Делчево 5
-Свети Николе 8
-Кичево 1
-Ресен 1
-Неготино 5

Досега во земјата се направени вкупно 306.481 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 52449, бројката на оздравени пациенти е 30952, на починати е 1462, а бројот на активни случаи изнесува 20035.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

„Следните четири или пет месеци ќе бидат доста тешки, освен ако навистина не го сфатиме сериозно нашето однесување“, рече Гејтс.

НОВА ПРОГНОЗА НА БИЛ ГЕЈТС: Еве кога сè ќе започне да се враќа во нормала по пандемијата!

Бил Гејтс, основачот на „Мајкрософт“ и еден од најбогатите луѓе во светот, очекува...

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна подршка.

ВО КОВИД ЦЕНТРИТЕ ВО СКОПЈЕ ЗА 24 ЧАСА СЕ ХОСПИТАЛИЗИРАНИ 49 ПАЦИЕНТИ, ВКУПНО СЕ ЛЕКУВААТ 461 БОЛЕН, СОМНИТЕЛЕН И ПОТВРДЕН ЗА КОВИД -19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 49 нови пациенти...

"Најголемата заблуда е дека се смета дека има доволно витамин Д, дека има доволно храна што можеме да ја купиме на пазарот. Тоа не е точно", рече имунологот Борислав Каменов.

СРПСКИ ИМУНОЛОГ БОРИСЛАВ КАМЕНОВ: Ова е најголемата заблуда за ВИТАМИН Д, еве колку ни е потребна дневна доза заради пандемијата

Научната дебата за влијанието на витаминот Д врз новиот вид на коронавирус продолжува,...

Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 11 нови приеми на пациенти, а исто толку и Инфективната клиника.
Во изминатите 24 часа дома се пуштени 27 оздравени пациенти.

ВО КОВИД ЦЕНТРИТЕ ВО СКОПЈЕ ЗА 24 ЧАСА СЕ ХОСПИТАЛИЗИРАНИ 56 ПАЦИЕНТИ, А ВКУПНО СЕ ЛЕКУВААТ 489 БОЛНИ, СОМНИТЕЛНИ И ПОТВРДЕНИ ЗА КОВИД-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 56 нови пациенти...