Досега во земјата се направени вкупно 700.728 тестирања на Ковид-19.

Објавил: Перо Милчин | 22 април, 2021 17:34

Починаа 39 лица: Најнов корона пресек во Македонија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на Ковид-19 во:

-Скопје 209
-Куманово 62
-Струмица 39
-Битола 38
-Охрид 36
-Прилеп 31
-Тетово 27
-Кочани 21
-Велес и Штип по 19
-Кичево 14
-Гостивар 13
-Кавадарци 11
-Радовиш 8
-Струга 7
-Виница 6
-Крива Паланка и Ресен по 5
-Гевгелија, Валандово и Демир Хисар по 4
-Неготино, Свети Николе, Пробиштип и Пехчево по 3
-Берово, Делчево и Крушево по 2
-Дебар, Богданци и Македонски Брод по 1

Пријавени се вкупно 39 починати лица: 18 од Скопје (52г, 53г , 62г, 66г, 71г, 71г ,73г, 73г, 74г, 74г, 78г, 79г, 80г, 82г, 83г, 85г и 91г), по 3 починати лица од Охрид (64г, 81г и 82г), Тетово (63г, 80г и 81г), Струмица (72г, 73г и 80г) и Кавадарци (70г, 82г и 83г), по 2 лица од Прилеп (66г и 67г) и Куманово (58г и 80г), по едно лице од Битола (74г), Велес (79г), Штип (77г), Кочани (71г) и Пробиштип (63г).

Регистрирани се 641 оздравени пациенти од:
-Скопје 197
-Охрид 98
-Струга 48
-Прилеп 41
-Битола 38
-Куманово 35
-Велес 34
-Струмица 26
-Штип 23
-Гостивар 22
-Тетово 20
-Кичево 15
-Кочани и Гевгелија по 8
-Радовиш 6
-Виница и Пробиштип по 5
-Ресен 4
-Крива Паланка 3
-Свети Николе и Берово по 2
-Пехчево 1

Досега во земјата се направени вкупно 700.728 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 149.221, бројката на оздравени пациенти е 126.234, на починати е 4.595, а бројот на активни случаи изнесува 18.392.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Процентот на позитивност се движи од 9,6% до 17,7%, просечно 13,1%, со намалување за 4,9% во однос на минатата недела.

ИЗВЕШТАЈ ИЈЗ ОД 26 АПРИЛ ДО 2 МАЈ – 39,7% НАМАЛЕН БРОЈ НОВИ СЛУЧАИ И ЗА 20,9% НАМАЛЕН БРОЈ ПОЧИНАТИ – ОПАЃА ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНИ ОД ТЕСТИРАНИ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до...

Вакцинирањето се одвива непречено и организирано согласно протоколот за имунизација утврден од страна на Министерството за здравство и согласно закажаните термини.

Започна масовната имунизација во спортската салата „Билјанини Извори“ во Охрид

Денеска официјално стартуваше масовната имунизација во регионалниот центар за вакцинација...

Министерот за здравство воедно порача дека дарувањето крв може да спаси живот, само едно ќесе крв може да го подобри здравјето на три до четири пациенти.

ЗАЕВ И ФИЛИПЧЕ ДАРУВАА КРВ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА ТРУДОТ – 1. МАЈ

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска даруваа крв во...