Досега во земјата се направени вкупно 669.141 тестирања на Ковид-19.

Објавил: Перо Милчин | 11 април, 2021 17:41

Починаа 46 лица: Регистрирани се 687 нови случаи на КОВИД-19

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 3.050 тестирања, а регистрирани се 687 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 310
-Куманово 55
-Битола 35
-Прилеп, Охрид и Струмица по 33
-Велес 31
-Кавадарци и Тетово по 23
-Гостивар 19
-Штип и Кочани по 17
-Свети Николе 11
-Кичево, Ресен и Виница по 7
-Неготино 6
-Гевгелија и Македонски Брод по 4
-Струга 3
-Богданци 2
-Крива Паланка, Делчево, Пробиштип, Демир Капија, Демир Хисар, Кратово и Дојран по 1

Пријавени се вкупно 46 починати лица: 13 од Скопје (51г, 59г , две лица на 63г , 65г, 69г, 71г, две лица на 72г, 81г, 82г, 84г, 87г), од Битола – 6 (53г, 67г, 70г, 72г, 78г, 90г), од Тетово – 4 (44г, 65г, 78г, 84г), по 3 починати пациенти од Куманово ( две лица по 70г и 76г), Прилеп (34г, 68г и 73) и Струмица (72г, 76г, 82г), по 2 од Штип (72г, 74г), Радовиш (47г, 70г) и Виница (62г, 76г), по 1 од Велес (84г), Кавадарци (84г), Охрид (59г), Струга (86г), Неготини (89г), Кратово (85г), Македонски Брод (76г) и Македонска Каменица (77г).

Регистрирани се 1.347 оздравени пациенти од:
-Скопје 780
-Битола 94
-Куманово 67
-Охрид 51
-Штип 44
-Велес 43
-Тетово 33
-Кичево 32
-Гостивар 21
-Кавадарци 20
-Гевгелија 19
-Кочани 16
-Берово 14
-Струга 12
-Свети Николе и Ресен по 11
-Прилеп и Делчево по 10
-Неготино 9
-Крива Паланка 8
-Пробиштип и Дебар по 6
-Радовиш и Македонска Каменица по 5
-Виница, Демир Хисар и Кратово по 4
-Богданци и Пехчево по 3
-Македонски Брод и Валандово 1

Досега во земјата се направени вкупно 669.141 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 141.844, бројката на оздравени пациенти е 116.780, на починати е 4.228, а бројот на активни случаи изнесува 20.836.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Од следната недела пристигаат поголеми количини на вакцини и ќе ги подигнеме капацитетите за вакцинација на максимум. Ве уверувам дека брзо и ефикасно ќе вакцинираме со цел што побрзо граѓаните да стекнат имунитет.

Мерките дадоа резултати, вели Филипче

Состојбата со епидемијата бележи надолен тренд, мерките дадоа резултати, вели министерот...