Досега во земјата се направени вкупно 431.712 тестирања на Ковид-19.

Објавил: Перо Милчин | 17 јануари, 2021 16:50

Починаа 6 лица: Регистрирани 190 нови случаи на ковид-19

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 1530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 71
-Куманово 19
-Тетово 6
-Прилеп 12
-Гостивар 3
-Штип 6
-Битола 1
-Велес 6
-Охрид 5
-Струмица 6
-Кавадарци 8
-Струга 11
-Кочани 1
-Кичево 8
-Гевгелија 4
-Неготино 8
-Дебар 3
-Ресен 7
-Делчево 2
-Радовиш 1
-Пробиштип 2

Починати се 6 лица, четири пациенти од Скопје (60,74,44 и 86г), еден од Куманово (72г) и еден пациент од Гостивар (64г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2009 оздравени пациенти од:
-Скопје 1356
-Куманово 51
-Тетово 115
-Прилеп 11
-Гостивар 71
-Штип 21
-Битола 33
-Велес 33
-Охрид 81
-Струмица 27
-Кавадарци 41
-Струга 33
-Кочани 8
-Кичево 22
-Свети Николе 8
-Гевгелија 10
-Дебар 10
-Крива Паланка 7
-Ресен 14
-Радовиш 2
-Берово 1
-Делчево 17
-Виница 10
-Пробиштип 2
-Валандово 1
-Демир Хисар 6
-Македонски Брод 2
-Богданци 2
-Крушево 1
-Македонска Каменица 11
-Демир Капија 1
-Дојран 1

Досега во земјата се направени вкупно 431.712 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88938, бројката на оздравени пациенти е 73601, на починати е 2702, а бројот на активни случаи изнесува 12635.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Со оваа донација, Банката во изминатите 10 месеци има донирано повеќе од 220.000 евра во справување со коронавирусот преку опрема и материјали во поддршка за здравствените работници.

ФИЛИПЧЕ: СТОПАНСКА БАНКА ОД ПОЧЕТОКОТ НА КОВИД КРИЗАТА ДОНИРА ОПРЕМА И СРЕДСТВА КАДЕ ШТО Е НАЈМНОГУ ПОТРЕБНО

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, генералниот извршен директор на Стопанска...

Тој потенцираше дека во моментов сме во ситуација во која има лесно зголемување на бројот на заразени од коронавирусот, со што факторот Р0 се зголемува.

ФИЛИПЧЕ: ЛЕСНО ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, 70 ОТСТО ОД НОВИТЕ СЛУЧАИ СЕ СО БРИТАНСКИ СОЈ, ВИКЕНДОВ СЛЕДУВА АНАЛИЗА НА СОСТОЈБАТА ВО ОДРЕДЕНИ ГРАДОВИ

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, во денешната изјава за медиумите истакна...

Регистрирани сe 2.320 нови позитивни случаи од 33 градови во државата со зголемување од 3,9% во однос на минатата недела.

ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ ОД 15 ДО 21 ФЕВРУАРИ – ЗГОЛЕМУВАЊЕ ОД 3,9% НОВИ СЛУЧАИ, ОЗДРАВЕНИ 1.760 ЛИЦА, ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНОСТ ВО ПРОСЕК 14,7%

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, во периодот од 15 до 21 февруари...