Досега во земјата се направени вкупно 187.080 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Објавил: Стојче Бушин | 29 септември, 2020 15:46

ПОЧИНАА 8 ПАЦИЕНТИ: Регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19!

Досега во земјата се направени вкупно 187.080 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

– Скопје 46
– Куманово 7
– Штип 1
– Прилеп 2
– Тетово 1
– Струга 6
– Велес 4
– Битола 7
– Охрид 4
– Гостивар 3
– Струмица 11
– Радовиш 3
– Кочани 4
– Пробиштип 1
– Берово 1
– Валандово 1
– Виница 1
– Делечево 1
– Кратово 1
– Свети Николе 4
– Кичево 2
– Ресен 1

Во болнички услови се починати 8 пациенти од Teтово (73г), Струмица (58г), Делчево (55г), двајца од Струга (80 и 74г) и тројца пациенти од Скопје (53,76 и 82г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 159 оздравени пациенти од:
– Скопје 42
– Куманово 8
– Штип 3
– Прилеп 8
– Тетово 10
– Струга 6
– Велес 4
– Битола 3
– Охрид 10
– Кавадарци 2
– Гостивар 13
– Гевгелија 11
– Струмица 4
– Крива Паланка 2
– Радовиш 2
– Крушево 2
– Кочани 4
– Пробиштип 1
– Македонски Брод 2
– Пехчево 1
– Берово 3
– Валандово 1
– Виница 2
– Делчево 8
– Свети Николе 3
– Кичево 3
– Ресен 1

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17786, бројката на оздравени пациенти е 14801, на починати е 737, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2248.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Според директорот на болницата, д-р Драган Богоески, меѓу заразените се и 10 лица, медицински персонал, но тој уверува дека и покрај тоа, ситуацијата била под контрола.

Алармантно и во Прилеп, болницата преполна, бројот на заразени секојдневно двоцифрен

Состојбата со ширењето на короната, во градот под марковите кули станува се поалармантна....

Заемот беше наменет за поддршка на здравствениот систем и подготовка на дополнителни болнички капацитети за есенскиот бран, кој ние го најавивме, а сега и се соочуваме со истиот.

Филипче: Од Вмро-Дпмне од почетокот на пандемијата не видовме ништо друго освен неконструктивно делување, опструкции и критики

Најостро реагирам на повторниот обид на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот...

Директорката не знае каде се заразил хирургот Тасевски, но тврди дека во последните два месеца немаат регистрирано случај на заболен на Хируршкиот оддел во болницата.

ОД КОРОНАВИРУС ПОЧИНА ХИРУРГ ВО КУМАНОВСКАТА БОЛНИЦА

Д-р Драган Тасевски, доктор специјалист вработен на Хируршкото одделение во Општата...