Досега во земјата се направени вкупно 674.378 тестирања на Ковид-19.

Објавил: Сара Фемина | 13 април, 2021 19:42

Починаа 27 лица: Регистрирани се 1.129 нови случаи на КОВИД-19

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 458
-Битола 96
-Куманово 82
-Прилеп 54
-Велес 47
-Тетово 44
-Кавадарци 36
-Гостивар 33
-Штип 32
-Кочани 28
-Кичево 27
-Охрид 25
-Струмица 22
-Валандово 18
-Неготино и Гевгелија по 17
-Струга 15
-Радовиш 13
-Ресен 10
-Берово и Пробиштип по 7
-Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Виница по 6
-Демир Капија, Демир Хисар и Кратово по 3
-Крушево, Богданци и Пехчево по 2
-Македонска Каменица и Дојран по 1

Пријавени се вкупно 27 починати лица: 12 од Скопје (60г, 65г , 66г, 66г, 69г, 73г ,74г, 77г 78г, 78г, 79г и 82г), по 3 лица од Битола (60г, 66г и 79г) и Охрид (58г, 66г и 77г), по 2 починати лица од Куманово ( 59г и 75г) и Тетово (54г и 68г) и по едно лице од Прилеп (86г), Велес (56г), Гостивар (76г), Струмица (73г) и Кичево (63г).

Регистрирани се 1.152 оздравени пациенти од:
-Скопје 574
-Куманово 69
-Велес 67
-Битола 64
-Прилеп 60
-Тетово 45
-Кавадарци 38
-Штип 35
-Струмица 30
-Гостивар 27
-Кочани 16
-Неготино и Гевгелија по 15
-Радовиш 12
-Ресен 11
-Кичево и Пробиштип по 10
-Крива Паланка и Виница по 8
-Берово 7
-Демир Капија 6
-Дебар и Валандово по 4
-Свети Николе 3
-Охрид, Делчево, Богданци, Демир Хисар, Пехчево и Дојран по 2
-Кратово и Македонски Брод по 1

Досега во земјата се направени вкупно 674.378 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 143.162, бројката на оздравени пациенти е 118.946, на починати е 4.289, а бројот на активни случаи изнесува 19.927.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Процентот на позитивност се движи од 9,6% до 17,7%, просечно 13,1%, со намалување за 4,9% во однос на минатата недела.

ИЗВЕШТАЈ ИЈЗ ОД 26 АПРИЛ ДО 2 МАЈ – 39,7% НАМАЛЕН БРОЈ НОВИ СЛУЧАИ И ЗА 20,9% НАМАЛЕН БРОЈ ПОЧИНАТИ – ОПАЃА ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНИ ОД ТЕСТИРАНИ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 26 април до...

Вакцинирањето се одвива непречено и организирано согласно протоколот за имунизација утврден од страна на Министерството за здравство и согласно закажаните термини.

Започна масовната имунизација во спортската салата „Билјанини Извори“ во Охрид

Денеска официјално стартуваше масовната имунизација во регионалниот центар за вакцинација...

Министерот за здравство воедно порача дека дарувањето крв може да спаси живот, само едно ќесе крв може да го подобри здравјето на три до четири пациенти.

ЗАЕВ И ФИЛИПЧЕ ДАРУВАА КРВ ПО ПОВОД ДЕНОТ НА ТРУДОТ – 1. МАЈ

Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска даруваа крв во...