Досега во земјата се направени вкупно 418.130 тестирања на Ковид -19.

Објавил: Сара Фемина | 11 јануари, 2021 18:05

Починати се 13 лица: Регистрирани се 104 нови случаи на ковид-19 во Македонија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 918 тестирања, а регистрирани се 104 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 53
-Куманово 8
-Штип 2
-Прилеп 13
-Тетово 3
-Струга 1
-Битола 1
-Кавадарци 2
-Гостивар 1
-Гевгелија 1
-Крива Паланка 4
-Радовиш 1
-Крушево 2
-Кочани 6
-Виница 3
-Свети Николе 1
-Неготино 2

Починати се 13 лица, четири пациенти од Скопје (78, 66, 71 и 68г), четири од Прилеп (80, 57, 80 и 50г), еден пациент од Велес (74г), еден од Охрид (67г), еден од Кавадарци (62г), еден од Пробиштип (72г) и еден пациент од Неготино (78г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 539 оздравени пациенти од:

-Скопје 283
-Куманово 18
-Штип 3
-Прилеп 36
-Тетово 7
-Струга 31
-Велес 7
-Битола 17
-Охрид 50
-Кавадарци 25
-Гостивар 9
-Гевгелија 6
-Струмица 6
-Крива Паланка 3
-Кочани 10
-Пробиштип 2
-Берово 4
-Валандово 2
-Кратово 2
-Свети Николе 2
-Кичево 5
-Неготино 11

Досега во земјата се направени вкупно 418.130 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86597, бројката на оздравени пациенти е 67992, на починати е 2635, а бројот на активни случаи изнесува 15970.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Процесот се одвиваше во повеќе фази, а почна со проширување на квотите за лекови, со што се надмина проблемот со недостиг од лекови, за пациентите, посочи министерот пред пратениците во комисијата.

ФИЛИПЧЕ: ИЗМЕНИТЕ НА ЗЗО ЌЕ ОВОЗМОЖАТ ГРАЃАНИТЕ БРЗО И ЕФИКАСНО ДА ДОБИЈАТ ТЕРАПИЈА ВО СЕКОЕ ВРЕМЕ, А ДРЖАВАТА ДА ЗАШТЕДИ ПАРИ

Со измените на Законот за здравствено осигурување (ЗЗО), освен што ќе се воспостави...

Резултатите од PCR-тестовите може да се преземаат од официјалната страница, со претходно добиен код издаден при наплата во самиот пункт за ковид-тетстирaње или директно на пултот во болницата. Клиничката болница „Аџибадем Систина“ нема претставништва за ковид-тестирање надвор од градот Скопје.

ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ PCR-ТЕСТОВИТЕ СЕ ПРАВАТ ИСКЛУЧИВО ВО СПЕЦИЈАЛНИОТ ПУНКТ ВО СКЛОП НА БОЛНИЦАТА

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ располага со најголемата приватна лабораторија...

Со оваа донација, Банката во изминатите 10 месеци има донирано повеќе од 220.000 евра во справување со коронавирусот преку опрема и материјали во поддршка за здравствените работници.

ФИЛИПЧЕ: СТОПАНСКА БАНКА ОД ПОЧЕТОКОТ НА КОВИД КРИЗАТА ДОНИРА ОПРЕМА И СРЕДСТВА КАДЕ ШТО Е НАЈМНОГУ ПОТРЕБНО

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, генералниот извршен директор на Стопанска...