Причините за сообраќајката ќе бидат познати по извршениот увид од МВР.

Објавил: Рејхан Бајрами | 10 јануари, 2021 15:01

Починат син и тешко повредена мајка по сообраќајна несреќа на патот Велес-Скопје

Фото/Текст извор: ©sdk

Едно лице почина, а едно е полесно повредено во сообраќајка на автопатот Велес-Скопје, по што сообраќајот беше три часа во прекин. Сообраќајката се случи претпладнево околу 10 часот пред тунелот кај Катланово, кога автомобилот излетал од патот и удрил во банкината.

Прва на лице место беше екипата на Итната помош од Велес, објави Сдк!

Интервенирано е со едно возило и една лекарска екипа. На лице место е констатирана смрт кај лице возач, кое било на возраст од околу 60-тина години. Повредено е лице, жена на која ѝ е даден неопходната здравствена помош и е префрлена во Велешката болница“, вели д-р Васе Пановска, началничка на Итната служба од Здраствен дом Велес.

Од Велешката болница соопштија дека кај нив е донесена пациентка која минала со лесни телесни повреди.
Околу 10:30 часот на одделот за хирургија од страна на Итната медицинска помош е донесена пациентката Д. С. на 89-годишна возраст од Прилеп, повредена во сообраќајна несреќа. Пациентката добила лесни телесни повреди на главата и на десна потколеница. Задржана е на опсервација на Одделот за хирургија при ЈЗУ Општа Болница-Велес“, кажа д-р Елоенора Јованова, портпаролка на Општа Болница Велес.

Поради сообраќајката, од 10 до 13 часот кога се вршел увид на местото на настанот автопатот Велес-Скопје беше затворен за сообраќај, па возачите мораа да патуваат преку новиот автопат Штип-Скопје. Во првите половина час, бидејќи немаше информација дека автопатот е затворен за сообраќај, огромна колона возила беше на наплатна рампа Отовица, близу Велес.

Причините за сообраќајката ќе бидат познати по извршениот увид од МВР.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Преземени биле реанимациони постапки, по што дежурна екипа во 7 часот и 30 минути утринава констатирала смрт.

Д-р Костов за самоубиството: Страшно и тажно, беше пациент под психијатриски надзор

Пациент на 71 годишна возраст, утринава нешто по 7 часот, си го одземал животот скокајќи...

Пациентот се фрлил од првиот кад на Ковид-центарот и не го преживеал падот. Неофицијално, пациентот бил хоспитализиран неколку дена и имал психички проблеми.

Се самоуби ковид пациент со скок од првиот кат на болницата „8 Септември“

Пациент роден 1950 година хоспитализиран во ковид-центарот во ГОБ „8-ми Септември“ се...

Увид направиле полицијата и јавен обвинител при основното јавно обвинителство од Прилеп. Наредена е обдукција.

ТРАГЕДИЈА: Загина 25-годишен ловџија погоден со куршум од лице со кое бил на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец денеска им подлегнал на повредите откако бил погоден...