Тој додаде дека смртта на неговиот татко не била неочекувана, имајќи предвид дека тој има 94 години и дека неговата здравствена состојба се влошува.

Објавил: Мирко Бачиќ | 16 септември, 2020 13:09

ПОЧИНА БИЛ ГЕЈТС: Филантропистот и татко на основачот на „Мајкрософт“ почина на 94 години!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Гејтс, кој имаше Алцхајмерова болест, почина во понеделникот во неговиот дом во американската држава Вашингтон.

Бизнис Денес наведува дека Гејтс Постариот го советувал неговиот син да се занимава со филантропска работа, кога тој ќе се префрли од деловна на социјална работа.

Исто така, во раните 90-ти, Гејтс Постариот работеше од неговата канцеларија во подрумот на неговата куќа и му помагаше на неговиот син да ја сподели својата визија за помагање на другите.

Гејтс, кој имаше Алцхајмерова болест, почина во понеделникот во неговиот дом во американската држава Вашингтон.

Тој додаде дека смртта на неговиот татко не била неочекувана, имајќи предвид дека тој има 94 години и дека неговата здравствена состојба се влошува.

Неговиот син Бил Гејтс, е американски стопанственик и микрокомпјутерски пионер. Тој, заедно со други, го има напишано оригиналниот Altair BASIC интерпретатор за Altair 8800 (првиот комерцијално успешен личен сметач). Тој, заедно со Пол Ален ја имаат ко-основано Мајкрософт корпорацијата и моментално е нејзин директор и главен софтвер архитект.

Според списанието Форбс, Бил Гејтс е третиот најбогат човек на светот. Тој живее на езерото Вашингтон, во Медина, Вашингтон, во една од најскапите куќи на светот, проценета на 125 милиони долари.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Борислав Бора Дрљача беше српски фолкер. Татко му се викаше Бранко, а мајка му Стоја. Неговата мајка беше убиена од усташите за време на Втората светска војна, пред да наполни две години.

ГОЛЕМА ТАГА: Почина српскиот пејач Бора Дрлјача!

Српскиот пејач Бора Дрлјача почина денес, на 11 октомври, на 80-годишна возраст. Пејачот...

Прочитав на Интернет дека авионот се срушил. Кога пристигна информацијата дека станува збор за воен авион МИГ 21, знаев дека татко ми е во него, но се надевав дека ќе се катапултира и ќе преживее.

Синот единец на загинатиот пилот за трагедијата дознал на интернет: Тато не требаше да работи во петокот, тој почина на слободен ден

Единствениот син на мајорот Дејан Крсник, кој загина во падот на воениот авион заедно...

Бјелица долги години се бореше со подмолната болест - рак, за што пишуваше и во своите книги. Автор е на повеќе од 40 книги.

Почина Исидора Бјелица, по долгата и тешка битка со болеста!

На 52 годишна возраст, вчера почина познатата српска писателка Исидора Бјелица Пајкиќ. Писателката...