Андревски беше сопственик и на весникот „Вечер“ и основач на Универзитетски центар за стоматологија. Беше лидер на Партијата на правдата.

Комеморација Бојо Андрески ќе се одржи денеска во просториите на Европскиот универзитет.

Објавил: Рејхан Бајрами | 14 ноември, 2020 12:25

Почина Бојо Андрески, основачот на Европскиот универзитет

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

По кратко боледување синоќа почина Бојо Андрески, основач на првиот приватен универзитет во Македонија, „Европски универзитет”, печатеното издание на весникот „Вечер Прес“ и основач и сопственик на првиот Универзитетски центар за стоматологија!

Андревски беше сопственик и на весникот „Вечер“ и основач на Универзитетски центар за стоматологија. Беше лидер на Партијата на правдата.

Комеморација Бојо Андрески ќе се одржи денеска во просториите на Европскиот универзитет.

Бојо Андрески беше роден во 1959 година, во село Здуње, а завршил Воена академија во Белград, како и Економски факултет во Нови Сад.

Има два доктората – по правни и политички науки и по економски науки. На Европскиот универзитет предаваше меѓународен маркетинг и меѓународен менаџмент, сопственик беше на весникот „Вечер“ и печатницата „Цетис“!

Тој беше оженет и татко е на две ќерки: м-р Билјана Андреска -Богданоска и Александра Андреска, и двете вклучени во менаџирањето на Универзитетот во Скопје и во одделот во Охрид.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Целиот свој работен век тој го помина во Клиниката за хируршки болести Св. Наум Охридски во Скопје.

ИН МЕМОРИАМ: Почина хирургот и професор д-р Драгослав Младеновиќ од болницата „Св. Наум Охридски“

Колективот на ЈЗУ Универзитетска клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“...

Сочуство до семејството кои што имаат причина освен тажни за неговото прерано заминување, да бидат и горди на нивниот близок.

Груевски се прости од Џорлев: Комунициравме и по моето принудно доаѓање во Будимпешта

Поранешниот премиер Никола Груевски, на социјалните мрежи изјави сочуство до семејството...

Зоран зад себе ја остави сопругата Офелија и синовите Наско и Мартин, а беше погребан денес во 12 часот на гробиштата во Горно Лисиче.

ЏОРЛЕВ ПОГРЕБАН со звуците на неговата виолина: Починал држејќи фотографија од семејството во раце

На 53-годишна возраст почина популарниот професор и виолинист, Зоран Џорлев како последица...