Беше одличен музичар со препознатлив глас, меѓу најпопуларните во деведесеттите години на минатиот век.

Објавил: Перо Милчин | 25 октомври, 2020 9:29

Почина Васил Ангов, музичар, пејач – трета жртва на ковид во Гевгелија

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

ТАЖЕН ПОМЕН: ВАСИЛ АНГОВ 1969-2020!

– Вчера во Скопје по кусо боледување почина Васил Ангов од Гевгелија. Васил Ангов е роден на 8 април 1969 година во Гевгелија каде живее и работи со неговото семејство.

Беше одличен музичар со препознатлив глас, меѓу најпопуларните во деведесеттите години на минатиот век.

Музичкиот свет во Македонија остана без уште еден одличен музичар.

Неговата музичка кариера започна со песната “Кому да го дадам срцето” од неговата сограѓанка Оливера Станковска, а продолжи со песни од Григор Копров што ги пееше на Скопскиот фестивал и на Макфест во Штип.

Симпатиите на публиката ги освои на фестивалот “Макфест“ во 1995 година со песната “Премногу ти верував“, по која и стана препознатлив. Испеа неколку песни, меѓу кои “Оди адио“, “Магични зборови“, “Твојот дневник“…

Последниве години повеќе настапуваше во живо низ гевгелиските локали каде во дует со синот Димитар ги забавуваше Гевгеличани.

Васил Ангов беше патриот и домаќин! Васил Ангов своевремено беше претседател на Канцеларијата за врски на Светскиот Македонски Конгрес во Гевгелија.

Светскиот Македонски Конгрес упатува искрено сочувство до неговото семејство. Нека Господ Бог ја насели неговата душа во царството небесно каде што почиваат праведниците.

Амин.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Тој ќе остане запаметен како еден од најискусните политичари кои својот капацитет, искуство и истрајност ги насочија кон градење на слободна и независна Македонија.

Мицкоски: Сочувство до семејството Иванови за загубата на г-динот Љубисав Иванов – Ѕинго

Изразувам длабоко сочувство до семејството Иванови за загубата на г-динот Љубисав...

Во име на Фудбалската федерација на Македонија и целото фудбалско семејство, изразувам најдлабоко сочувство до семејството на Љубисав Иванов - Ѕинго!

Почина Љубисав Иванов – Ѕинго

Во 84. година од животот почина Љубисав Иванов – Ѕинго, поранешен претседател на Фудбалскиот...

Андревски беше сопственик и на весникот „Вечер“ и основач на Универзитетски центар за стоматологија. Беше лидер на Партијата на правдата.

Комеморација Бојо Андрески ќе се одржи денеска во просториите на Европскиот универзитет.

Почина Бојо Андрески, основачот на Европскиот универзитет

По кратко боледување синоќа почина Бојо Андрески, основач на првиот приватен универзитет...