Неговата работа започна како пионер во медиумски простор по осамостојувањето на Македонија. Радио „Канал 77“, кое годинава ја одбележува 30 годишнината од постоењето, започна со работа на 4 октомври 1991 година, како прв приватен комерцијален радиодифузер.

Објавил: Мирко Бачиќ | 12 март, 2021 6:57

ПОЧИНА ГОРАН ГАВРИЛОВ, СОПСТВЕНИК НА НАЦИОНАЛНОТО РАДИО КАНАЛ 77

Фото/Текст извор: ©магазин.мк/24.мк

Вчера по кусо боледување почина Горан Гаврилов (54), основач и соственик на Радио Канал 77 и порталот Македонски медиа сервис. Гаврилов беше основач и прв човек на Асоцијацијата на приватни електронски медиуми во Македонија (АПЕММ). Поради неговото познавање на оваа област и професионалност беше вклучен и во подготовката на сите законски регулативи поврзани со медиумското работење во земјава.

Неговата работа започна како пионер во медиумски простор по осамостојувањето на Македонија. Радио „Канал 77“, кое годинава ја одбележува 30 годишнината од постоењето, започна со работа на 4 октомври 1991 година, како прв приватен комерцијален радиодифузер.

Горд беше на успесите на Канал 77, идеја, која како што велеше, му се родила уште додека бил студент.

– Идејата за отворање радио ми се роди пред околу три децении кога бев апсолвент на социологија, и, иако имаше многу препреки, веднаш почнав со реализација на тој пионерски чекор, велеше Гаврилов, основачот на националното радио „Канал 77“, кое почна во приватна куќа, а прерасна во современ Мултимедијален центар, во кој се радиото, интегрираната редакција, порталот ММС, телевизиско студио, конгресна сала, радио-кафе, летна сцена.

Гаврилов беше еден од најдоследните поборници за слободата на изразување и слободата на говорот, кои како што велеше, „се базични слободи и права, кон кои сите треба да тежнееме“.

Ние самите моравме да се избориме за слободата на говорот, таа не е секогаш гарантирана и не треба да чекаме да ни ја даде некој друг. Таа борба мора да продолжи до крај. Ние медиумите сакаме да ја пружиме таа слобода и да сме сигурни дека заедно со новинарите и другите медиумски работници ќе функционира, изјавуваше тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Веста за неговата смрт ја објавија и неговите блиски пријатели кои со тажни зборови се потсетија на докторот кој трагично го загуби животот во синоќешниот пожар.

Во тетовската болница изгоре и доктор Ферди Саќири (ФОТО)

Денеска иако беше објавено дека ниту едно лице од медицинскиот персонал во тетовската...

По трагичниот настан во Тетово прогласена е тридневна жалост низ целата земја. Државното знаме е поставено на половина копје.

Изгоре жива во болницата во Тетово спасувајќи ја мајка си!

По трагичниот настан во Тетово прогласена е тридневна жалост низ целата земја. Државното...

На оваа седница министрите за внатрешни работи и за здравство информираа за досега утврдената состојба од пожарот со трагични последици и истакнаа дека увидот за утврдување на причините продолжува и денеска.

Владата прогласи тридневна жалост за несреќата во КОВИД центарот во Тетово

Со едноминутно молчење во знак на почит кон жртвите од трагичниот пожар во модуларниот...

Увид на лице место на 27.08. 2021 беше извршен од страна на екипа на Министерството за внатрешни работи, лекар од итна медицинска помош и надлежен јавен обвинител.

ЖАЛНА ВЕСТ: Почина братот на претседателот Пендаровски

По повод информациите објавени попладнево на порталите, кабинетот на претседателот...