Марадона почина од срцев удар, пренесуваат шпанските и аргентинските медиуми.

Објавил: Македонка Димкин | 25 ноември, 2020 18:03

ШОК: Почина Диего Марадона на само 60 години

Фото/Текст извор: ©магазин

Марадона почина од срцев удар, пренесуваат шпанските и аргентинските медиуми. Аргентинскиот „Кларин“ објавил дека бил примен во болница по срцев удар, но лекарите неколку минути подоцна констатирале смрт.

Марадона во денеска попладне доживеал срцев удар во неговиот дом. Диего почина  во Тигре, во неговиот роден град Сан Андрес.

Диего Армандо Марадона Франко (роден на 30 октомври 1960 година во Ланос;  бил аргентински фудбалер и фудбалски тренер.  Марадона беше една од „легендите на светскиот фудбал“ и важи за еден од најдобрите фудбалери во историјата.  Тој се прослави на почетокот на својата кариера со Аргентинос јуниорс пред да се пресели во Бока јуниорс и да стане аргентински шампион во 1981 година. Потоа, Марадона се пресели во Европа во ФК Барселона за рекордна сума за трансфер. Таму ја прослави единствената важна освоена титула со освојувањето на Купот во 1983 година. Мачен од болести и повреди, тој мораше да го напушти клубот по само две години поради бројните скандали. Потоа се приклучи на ССЦ Наполи за рекордна сума за трансфер. Со аутсајдерот од Кампанија, тој ги прослави најголемите успеси во својата клупска кариера помеѓу 1984 и 1991 година, вклучувајќи ја и единствената шампионска титула во клупската историја во 1987 и 1990 година и го освои Купот на УЕФА во 1989 година. Како капитен на тимот, тој ја водеше репрезентацијата на Аргентина да го освои Светското првенство во 1986 година. Вкупно, тој учествуваше на четири турнири на Светскиот куп и постигна 34 гола на 91 меѓународен натпревар. Во 90-тите години, Марадона се најде во насловните страници за проблеми со дрога и допинг, за што двапати беше суспендиран на 15 месеци од светската фудбалска асоцијација ФИФА. По активната кариера, Марадона работеше како тренер, но постојано имаше здравствени проблеми. Од октомври 2008 година до јули 2010 година беше национален селектор во неговата матична земја. Тој се опоравуваше од неодамнешната операција, кога помина неколку дена во болница поради пад. Иако операцијата била успешна, според докторот што го лекувал, за време на престојот во болницата поранешниот фудбалер имал проблеми со воздржаност од алкохол. Првично беше примен на клиниката со симптоми на депресија, анемија и дехидратација.

Тој се опоравуваше од неодамнешната операција, кога помина неколку дена во болница поради пад. Иако операцијата била успешна, според докторот што го лекувал, за време на престојот во болницата поранешниот фудбалер имал проблеми со воздржаност од алкохол. Првично беше примен на клиниката со симптоми на депресија, анемија и дехидратација.

Марадона почина на 60-годишна возраст.Во својата кариера играше за Аргентинос Џуниорс, Бока Џуниорс, Барселона, Наполи, Севилја и Њуелс.

Одигра 91 натпревар за репрезентацијата на Аргентина и постигна 34 погодоци.Со Аргентина го освои Светскиот куп во 1986 година.

Тој важи за еден од најдобрите, ако не и најдобриот фудбалер на сите времиња.

Диего Армандо Марадона Франко (роден на 30 октомври 1960 година во Ланос;  бил аргентински фудбалер и фудбалски тренер. 
Марадона беше една од „легендите на светскиот фудбал“ и важи за еден од најдобрите фудбалери во историјата. 

Тој се прослави на почетокот на својата кариера со Аргентинос јуниорс пред да се пресели во Бока јуниорс и да стане аргентински шампион во 1981 година. Потоа, Марадона се пресели во Европа во ФК Барселона за рекордна сума за трансфер.

Таму ја прослави единствената важна освоена титула со освојувањето на Купот во 1983 година. Мачен од болести и повреди, тој мораше да го напушти клубот по само две години поради бројните скандали. Потоа се приклучи на ССЦ Наполи за рекордна сума за трансфер.

Со аутсајдерот од Кампанија, тој ги прослави најголемите успеси во својата клупска кариера помеѓу 1984 и 1991 година, вклучувајќи ја и единствената шампионска титула во клупската историја во 1987 и 1990 година и го освои Купот на УЕФА во 1989 година.

Како капитен на тимот, тој ја водеше репрезентацијата на Аргентина да го освои Светското првенство во 1986 година. Вкупно, тој учествуваше на четири турнири на Светскиот куп и постигна 34 гола на 91 меѓународен натпревар.
Во 90-тите години, Марадона се најде во насловните страници за проблеми со дрога и допинг, за што двапати беше суспендиран на 15 месеци од светската фудбалска асоцијација ФИФА. По активната кариера, Марадона работеше како тренер, но постојано имаше здравствени проблеми. Од октомври 2008 година до јули 2010 година беше национален селектор во неговата матична земја.

Тој се опоравуваше од неодамнешната операција, кога помина неколку дена во болница поради пад. Иако операцијата била успешна, според докторот што го лекувал, за време на престојот во болницата поранешниот фудбалер имал проблеми со воздржаност од алкохол. Првично беше примен на клиниката со симптоми на депресија, анемија и дехидратација.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.