Бјелица долги години се бореше со подмолната болест - рак, за што пишуваше и во своите книги. Автор е на повеќе од 40 книги.

Објавил: Катерина Крстиќ | 6 август, 2020 10:21

Почина Исидора Бјелица, по долгата и тешка битка со болеста!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На 52 годишна возраст, вчера почина познатата српска писателка Исидора Бјелица Пајкиќ.

Писателката починала во станот на нејзините родители во Нов Белград а веста за смртта ја потврдила нејзината сестра.

Таа е автор на повеќе од 40 книги посветени на различни генерации

Бјелица долги години се бореше со подмолната болест – рак, за што пишуваше и во своите книги. Автор е на повеќе од 40 книги.

Исидора е родена на 10 декември во 1967 година во Сараево. Таа во 1986 година ја објави својата прва книга со наслов “Први разбудени” за која ја доби наградата Книжевност за младите на Југославија, а после тоа бестселерите се нижеа.

Бјелица беше венчана за 14 години постариот професор по драматургија и филмско сценарио Небојша Пајкиќ и заедно го имаат синот Лав и ќерката Вила.

Како ТВ автор на ТВ, работеше на повеќе проекти, од кои Клот-Фркет на телевизијата БК и телевизија БН и љубовниот водач на Исидора на телевизијата Метрополис.

Таа беше голем хуманист и учествуваше во безброј хуманитарни акции. Нејзината мисија да им помогне на другите е видлива и во нејзините последни книги, кои ги напиша додека се бори со болеста, со цел да им помогне на другите. Таа вложи се од себе во обиди да им помогне на другите. Секогаш достапна, подготвена да зборува, да го споделува своето искуство, знаење, чувства …

Нејзината љубов кон луѓето и животот беше волшебна.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Покрај членовите на семејството, на комеморацијата што се одржа по повод прераната смрт на оваа угледена и славна лекарка присуствуваа и колеги од Грачаница КБЦ, но и од хуманитарната организација чијашто член беше д-р Ракочевиќ.

СРБИЈА ТАГУВА: На 47- годишна возраст од корона почина познат педијатар!

Здравството во Србија изгуби голем доктор, семејството го загуби столбот и сите ние...

Тие се четири момчиња и четири девојки од 18 до 19 години, а се претпоставува дека се задушиле со плин од агрегат кој ја снабдувал куќата со електрична енергија.

ЦЕЛИОТ РЕГИОН ПЛАЧЕ ЗА 8-ТЕ ТИНЕЈЏЕРИ КОИ СЕ ЗАГУШИЈА ОД ПЛИН – Ден на жалост во БИХ

Денеска е ден на жалост во Босна и Херцеговина поради смртта на младите деца, кои настрадаа...