На 15 март Брентон Харисон Тарант од Австралија, пукаше во верниците во две џамии за време на молитва

Објавил: Катерина Крстиќ | 17 март, 2019 11:39

Почина и 50-тата жртва од терористичкиот напад во Нов Зеланд

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Пoчина и 50 тата жртва на терористичкиот напад во Нов Зеланд. На 15 март Брентон Харисон Тарант од Австралија, пукаше во верниците во две џамии за време на молитвата.

Меѓу жртвите имаше и деца. Вкупно 34 жртви се во болница, а од нив 12 се во критична состојба, меѓу нив е и 4 годишно девојче.

Инаку 28-годишниот Тарант од Австралија целиот напад го емитувал во живо на Фејсбук а видеото го виде целиот свет. Фејсбук денеска соопшти дека успеале да отстранат околу милион и пол снимки во првите 24 часа по нападот.

Советот за помош на жртвите засега собра 3 милиони долари со онлајн кампања за донации, а парите ќе им бидат поделени на семејствата.

 

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Србија е земја на храброст и таа секогаш ќе ги победи насилниците, напиша Вучиќ на Твитер, со фотографија која се гледа како игра шах, заедно со министерот за надворешни работи Стефановиќ.

Вучиќ игра шах во кабинетот и баш му е гајле што во Србија се палат автомобили и кршат стакла во телевизии !

Додека во Србија се палат автомобили, кршат стакла на врати од телевизии и рушат објекти,...

Австралискиот екстремист (28) отвори оган на џамијата АЛ Хур на Нов Зеланд во градот Крајстчер. Пукал на деца, а за сега се потврдени 40 жртви.

ВО ЖИВО : Масакр во две џамии во Нов Зеланд – има 40 мртви, убиецот настанот го пренесувал во живо на фејсбук

Во градот Крајстчерч на Нов Зеланд непознати лица утрово отворија оган на две џамии....

Спрема неофицијални податоци, немилиот настан се одиграл во вторникот, а наводно Ѓорѓе поради напад на љубомора, прво ја претепал брутално, па после тоа продолжил да ја малтретира својата девојка.

НЕВИДЕН МАСАКР ВО НОВИ САД: Со дрвена мотика и кршел раце и ребра на девојката, а со пегла ја горел по лицето

Ѓорѓе. Л(24) брутално ја претепал својата девојка Ивана(22), со која живеел во стан во центарот...