Како новинар, известувал од војните во Авганистан, Бејрут, Чеченија, Заир, од ирачко-иранската војна, за време на војните во поранешна Југославија.

Објавил: Владо Марин | 4 август, 2021 12:57

Почина Мирослав Лазански, амбасадор на Србија во Русија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Српскиот аналитичар, писател, новинар и воено политички коментатор, Мирослав Лазански, ненадејно почина на 71 година, објави тамошниот печат.

Лазански починал во својот дом во Белград од срцев удар, како што дознаваат Новости.

Веста за агенцијата ФоНет ја потврди и српското МНР, бидејќи Лазански беше амбасадор на Србија во Руската Федерација, а на таа позиција беше именуван во 2019 година.

Како новинар, известувал од војните во Авганистан, Бејрут, Чеченија, Заир, од ирачко-иранската војна, за време на војните во поранешна Југославија.

Пред да биде именуван за амбасадор, беше пратеник од листата на партијата на српскиот претседател Александар Вучиќ, Српска напредна странка.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Таа својот потпис го стави на илјадници стихови кои преточени во музика прераснаа во врвни хитови од рок, поп и фолк жанровите во времето на екс југославија до денес.

Почина Марина Туцаковиќ: Најпознатиот текстописец на Балканот ја загуби борбата за живот

По долга борба со ракот на дојка, во 68 година од животот почина Марина Туцаковиќ. Нејзината...

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов присуствува на погребната церемонија на загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ.

Шилегов му оддаде почит на загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ

Градоначалникот Петре Шилегов му оддаде почит на загрепскиот градоначалник Милан...