Д-р Чепреганов беше дел од Европската асоцијација за клиничка неврофизиологија и епилептологија за земјите од Француско говорно подрачје; Невролошка асо

Објавил: Перо Милчин | 9 јули, 2022 14:30

Почина невропсихијатарот Методи Чепреганов

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

По кратко боледување на 86-годишна возраст денеска почина Проф. Др. Методи Чепреганов, специјалист по невропсихијатрија и епилептологија информираше болницата Неуромедика.

„Со огромна жалост би сакале да Ве известиме дека денеска по кратко боледување почина нашиот ценет и почитуван Проф.Др.Методи Чепреганов се вели во објавата од болницата каде што работеше од 2005 година.

Д-р Чепреганов беше дел од Европската асоцијација за клиничка неврофизиологија и епилептологија за земјите од Француско говорно подрачје; Невролошка асоцијација на Франција. Награден е со орден Palmes Academiques од страна на Првиот министер на Франција во името на Министерството за наука.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од InMemoriam