Сасоли минатиот месец беше хоспитализиран во Италија поради компликации поврзани со имунолошкиот систем.

Објавил: Македонка Димкин | 11 јануари, 2022 10:12

Почина претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли

Фото/Текст извор: ©магазин

Поранешниот италијански новинар и политичар на левиот центар повеќе од две недели беше во тешка здравствена состојба, поради што беа откажани официјалните активности
Претседателот на Европскиот парламент Давид Сасоли почина на 66-годишна возраст, соопшти неговиот портпарол.

Поранешниот италијански новинар и политичар на левиот центар повеќе од две недели беше во тешка здравствена состојба, поради што беа откажани официјалните активности.

Тој беше примен во болница во Стразбур во септември со сериозен случај на пневмонија, но продолжи со политичките обврски во ноември.

Сасоли минатиот месец беше хоспитализиран во Италија поради компликации поврзани со имунолошкиот систем.

Тој починал утрово во болницата во Авијано, објави на Твитер неговиот портпарол Роберто Куило.

„Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, почина утрово во 1:15 часот во болницата во Авијано, Италија“,

објави Куило.
По неговата новинарска кариера во 2009 година, Давид Сасоли беше избран за пратеник во Европскиот парламент пред италијанските социјалдемократи.

На функцијата претседател на ЕП доаѓа по последните европски избори во јули 2019 година.

Од позиција на претседател на ЕП, Сасоли се залагаше за прием на Србија и другите земји од Западен Балкан во ЕУ.

„Проширувањето може да донесе огромни придобивки за регионот и за Европа како целина, бидејќи придонесува за стабилен, богат и мирен континент“,

рече Сасоли во јуни минатата година.
Гласањето за избор на нов претседател на ЕП е веќе планирано за крајот на јануари, имајќи предвид дека Сасоли претходно најави дека нема да се кандидира за втор мандат од две и пол години на чело на овој состав на Европскиот Парламент.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Шест години беше дел од Кометал Ѓорче Петров, а во 2013 година се врати во Македонија, во редовите на ЖРК Вардар, каде и ја заврши кариерата во 2015 година.

ПОЧИНА ПОРАНЕШНАТА МАКЕДОНСКА РЕПРЕЗЕНТАТИВКА ЈУЛИЈА ПАРТЕНКО

Нова трагедија за македонскиот спорт и ракометното семејство – синоќа ненадејно...

Диего Армандо Марадона, аргентинската фудбалска легенда и еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, почина денеска на 60 годишна возраст во Буенос Аирес!

ФУДБАЛОТ ВО ТАГА: Почина фудбалската легенда Диего Армандо Марадона

Диего Армандо Марадона, аргентинската фудбалска легенда и еден од најдобрите фудбалери...

Во 1999 година беше селектор на кадетската репрезентација на Македонија која го освои шестото место на Европското првенство во Словенија што досега е втор најдобар пласман на една македонската младинска селекција, по четвртото место во 1995 година.

ПОЧИНА КОШАРКАРСКИОТ ТРЕНЕР ДРАГАН ВАСИЛОВ – ЦЕВКА

Еден од најпознатите и најтрофејни тренери во млади категории во земјава, Драган Василов,...