Кога конзервативниот судија Антонин Скалија почина во февруари 2016 година, Меконел одби да го стави на гласање номинацијата на Обама за судијата Мерик Гарланд, а неговото место во Врховниот суд остана празно до неочекуваната победа на Трамп на изборите.

Објавил: Рејхан Бајрами | 19 септември, 2020 20:03

ПОЧИНА СУДИЈАТА НА ВРХОВНИОТ СУД ВО САД: Трката ЗА нејзиното место започнува! ТРАМП- Изгубивме ТИТАН на правото и извонредна жена!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Судијката Рут Бадер Гинцберг, легендарна активистка за правата на жените и втората жена назначена во Врховниот суд на САД, почина во својот дом во Вашингтон на 87-годишна возраст по тешко боледување, а само шест недели пред претседателските избори, веројатно ќе започне голема битка за изборот на нејзиниот наследник.

Битката во Сенатот околу назначувањето судија за замена на Гинцберг веројатно ќе биде жестока – во време на социјални немири во Америка за време на пандемијата на коронавирусите – иако демократите немаат доволно гласови за да го блокираат, освен ако не им се придружат некои републикански сенатори.

Новото назначување драматично ќе ја промени идеолошката рамнотежа во судот, во кој конзервативците во моментов имаат мнозинство од 5 спрема 4, според Гласот на Америка.

Кога конзервативниот судија Антонин Скалија почина во февруари 2016 година, Меконел одби да ја стави на гласање номинацијата на Обама за судијата Мерик Гарланд, а неговото место во Врховниот суд остана празно до неочекуваната победа на Трамп на изборите.

Кога конзервативниот судија Антонин Скалија почина во февруари 2016 година, Меконел одби да го стави на гласање номинацијата на Обама за судијата Мерик Гарланд, а неговото место во Врховниот суд остана празно до неочекуваната победа на Трамп на изборите.

Националното јавно радио (НПР) објави дека неколку дена пред смртта на Гинсберг и рекла на својата внука Клара дека нејзината „најголема желба е да не биде сменета додека не биде избран нов претседател“.

Говорејќи пред новинарите во Минесота, Трамп рече дека Гинцберг е „извонредна жена“ .

Подоцна рече дека „целата земја е во жалост“ и го опиша починатиот судија како „титанот на законот“.

Бајден во петокот вечерта рече дека „нема сомнеж“ дека следниот судија на Врховниот суд треба да биде избран од победникот на изборите во ноември.

“Нашата нација изгуби судија од историско значење. Ние во Врховниот суд изгубивме почитуван колега. Денес сме во жалост, но уверени сме дека идните генерации ќе ја паметат Рут Бадер Гинцберг како што ја познававме – како неуморен и одлучен борец за правда”, рече претседателот на Врховниот суд Робертс.

Лидерот на мнозинството во Сенатот, Мич Меконел, синоќа изјави дека Сенатот ќе гласа за кандидатот на Трамп да го замени Гинцберг, иако ова е изборна година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Актуелниот претседател Доналд Трамп, кој според анкетите на јавното мислење е послаб од Бајден, исто така сака идната вакцина против вирусот, која би можела да биде готова во наредните недели, да биде бесплатна.

БАЈДЕН ветува кули и градови: Вакцината за короната ќе биде БЕСПЛАТНА за сите

Демократскиот кандидат за претседателските избори во САД, Џо Бајден, денес вети дека,...