По цела година потрага по разрешениот судија и поранешен претседател на Кривичниот суд Владимир Панчевски, во Велес почна судењето за злоупотребите со АКМИС-от, но се прекина.

Објавил: Стојче Бушин | 24 јули, 2020 16:52

Почна судењето на Панчевски, одбраната бара укинување на притворот

Фото/Текст извор: ©ССК.мк/Магазин.мк

Експретседателот на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, седна на обвинителната клупа во Велешкиот суд.

По цела година потрага по разрешениот судија и поранешен претседател на Кривичниот суд Владимир Панчевски, во Велес почна судењето за злоупотребите со АКМИС-от, но се прекина.

Панчевски преку адвокатот реагираше пред судијката Валентина Ѓорѓиевска во Основниот суд Велес дека нема услови да се одржи денешното рочиште, бидејќи се уште нема добиено решение од одлуката на Врховниот суд за неговото разрешување.

„Панчевски се уште е судија, има судиски имунитет и не може да е во притвор без Судскиот совет да му го симне имунитетот“, кажа адвокатот.

Пред да даде пауза судијката Ѓорѓиевска, реагираше обвинителката Цветанка Богоевска, која рече дека Врховниот суд донел одлука по жалбата на обвинетиот Панчевски за разрешувањето од Судскиот совет. Одлуката била донесена на крајот на јуни, но обвинетиот, како што не ги примаше судските покани за ова рочиште, најверојатно не ја видел ни поштата од Врховниот суд.
Сепак, судијката даде пауза за да се консултира во врска со жалбената постапка за разрешувањето на обвинетиот судија и за нејзината правосилност.

Панчевски беше притворен на 15 јули по наредба на оваа судијка, зашто таа не можеше да го натера да ги прими судските покани, т.е. да го донесе на закажаните рочишта.

Обвинет е за злоупотреби со електронскиот систем на распределба на судски предмети (АКМИС), за време на неговиот мандат како претседател. Според обвинението, дел од предметите, место да ги пушти во АКМИС-от да бидат распределени по електронски пат по случаен избор, тој ги давал на рака на подобни судии.
Судскиот совет Панчевски од функцијата судија го разреши во декември, лани.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Се чисти каменот и коритото на реката, пешачката патека на кејот, се корнат гранки, треви и грмушки со кои е обраснат овој дел од градот, се кастрат дрвјата, се уредува зеленилото и се чисти ѓубрето.

ЧИСТЕЊЕ И УРЕДУВАЊЕ НА КЕЈОТ НА ВАРДАР

Град Скопје деновиве интензивно работи на чистење и уредување на двете страни на кејот...

За да може секое дете да има пристап до наставниот материјал, МОН е во преговори 15-минутни видеа со одреден час да се емитуваат на Националниот сервис на посебни канали кои се обезбедени.

МОН: Ќе обезбедиме настава и за децата коишто немаат уреди за онлајн учење

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат...

Тој посочи дека случаите со екс министерката Гордана Јанкулоска и неговиот поранешен советник се  заплашување, сеење страв, политички реваншизам и освета.

Чулев: Случаите со Јанкулоска и мојот советник се заплашување, сеење страв, и освета!

По вчерашната одлука на Врховниот суд да ја потврди одлуката од Апелација за случајот...