Таа предупредува дека дотогаш сите мора да останат будни за да се заштитат себе си и другите од вирусот.

Објавил: Перо Милчин | 26 декември, 2020 16:54

ПОЧНУВА ИСПОРАКАТА НА ВАКЦИНА ВО ЕУ: Првите дози веќе пристигнаа во овие земји, а еве кога започнува вакцинацијата(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајан, упати видео порака до граѓаните на Европа по повод почетокот на испораката на првите вакцини против ковид-19!

Утре ќе започнеме со вакцинирање низ цела ЕУ“, рече фон дер Лајен.

Урсула фон дер Лајен нагласи дека ЕУ набавила доволно вакцини за 450 милиони нејзини граѓани и дека им се достапни на сите членки на ЕУ истовремено.

Според неа, Европските денови на вакцинација, се од 27 до 29 декември и ќе бидат емотивен момент на единство и европски успех.

Вакцинацијата ќе ни помогне постепено да се вратиме во нормалниот живот. Кога ќе се вакцинираат доволно луѓе, ќе можеме повторно да патуваме, да се среќаваме со пријателите и семејството и да имаме нормални празници”, вели фон дер Лајен.

Таа предупредува дека дотогаш сите мора да останат будни за да се заштитат себе си и другите од вирусот.

Да останеме сите заедно безбедни и да ја направиме 2021 година година на европско закрепнување и надеж“, рече фон дер Лајен.

Шпанските власти денес објавија дека пристигнала првата група вакцини против вирусот корона во таа земја. Камион кој превезувал вакцини произведени од „Фајзер“ пристигнал во магацинот на компанијата во централниот град Гвадалахара откако патувал од Белгија, пренесува АП.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Пред утрешниот состанок меѓу Меркел и премиерите на 16 федерални покраини за ограничувачки мерки, канцеларката рече дека основните училишта, градинки, фризери и малопродажба треба да имаат приоритет во олеснувањето на мерките.

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Заклучувањето на Германија ќе трае до крајот на февруари

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека заклучувањето во Германија...

Холандската национална телевизија објави дека владата ќе одржи прес-конференција подоцна во текот на денот, на која ќе објави продолжување на ноќниот полициски час.

ХОЛАНДИЈА ГО ПРОДОЛЖУВА НОЌНИОТ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Останува на сила до 2 март

Холандската влада ќе го продолжи ноќниот полициски час воведен поради ковид 19 до 2...

Тој исто така најави дека поради епидемиолошката состојба пописот планиран за април годинава ќе се одложи.

ХРВАТСКИ ДЕМОГРАФ ОБЈАСНИ: Имаме најголем број на смртни случаи од Втората светска војна

Професорот Иван Чипин од Катедрата за демографија на Економскиот факултет во Загреб...

Освен шверц на цигари и нафта, контроверзниот црногорски моќник Миодраг Дака Давидовиќ веќе подолго време работи и во областа на набавка и дистрибуција на големи количини на оружје и воена опрема за кои има оперативни податоци што треба да се пласираат на пазарите на земјите под меѓународно ембарго.

Дилер со оружје, инвеститор во Македонија: Дака нелегално ги снабдувал со оружје земјите под санкции

Контроверзен моќен човек на Црна Гора е под сомнение дека се справил со недозволен...