Во Старата скопска чаршија од вечер до четврток ќе се одржува мултимедијалната и мултикултурна манифестација „Звуците на чаршијата“.

Објавил: Стојче Бушин | 13 септември, 2020 15:17

ПОЧНУВА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЗВУЦИ НА ЧАРШИЈАТА”

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

ПОЧНУВА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЗВУЦИ НА ЧАРШИЈАТА“!

Во Старата скопска чаршија од вечер до четврток ќе се одржува мултимедијалната и мултикултурна манифестација „Звуците на чаршијата“. 

Манифестацијата ќе почне во 20 часот со концерт на Туна во Куршумли ан. На програмата се уште два концерта, од 21 и од 22 часот. 

Во програмата предвидени се музички концерти, ликовни колонии, театарски претстави, филмови, стендап-комедија и литература на повеќе локации: улиците на Старата скопска чаршијата, плоштадите, на Скопското кале, во Куршумли ан, Сули ан….

Традиционалната манифестација годинава се одржува по 14-ти пат и има за цел да ја заживее Чаршијата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Манифестации

Фестивалот CINEDAYS не само што успешно ја пребродува короната, туку тоа го прави и на најдобриот можен начин, реоткривајќи ги културните простори во Скопје.

ШИЛЕГОВ ГО ПОВИКА ПЕНДАРОВСКИ ЗАЕДНО ДА ГО УРЕДАТ ЦЕЛИОТ ПОКРИВ НА ГТЦ

На затворањето на меѓународниот фестивал на европски филм – CINEDAYS што вчеравечер се...

Бела ноќ, во организација на Универзалната сала, со поддршка на Град Скопје, на граѓаните со својот урбан концепт ќе им ја доближи уметноста, додавајќи и нова, културна димензија.

ВО САБОТА БЕЛА НОЌ НА 10 ЛОКАЦИИ ВО СКОПЈЕ

Скопје и скопјани по 16-ти пат, в сабота на 26. септември, ќе можат да бидат дел од Бела...

Прва земја-домаќин на натпреварот од воведувањето на новиот начин на организација е Србија, при што годинава овој натпревар се одржа во Белград.

Македонија ќе биде домаќин на Меѓународниот балкански вински натпревар

На Меѓународниот балкански вински фестивал, кој годинава се одржа во Софија, Бугарија,...

Целта на конференцијата е да ја поттикне актуелноста на современата улога и значење на културниот туризам како една од функционалните мобилни форми за афирмација, заштита и промоција на културното наследство во Скопје и Скопско!

НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА „КУЛТУРНИОТ ТУРИЗАМ ВО АФИРМАЦИЈА НА МАКЕДОНСКОТО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО ВО СКОПЈЕ И СКОПСКО“

Претседателката на Советот на Град Скопје, Љубица Јанчева, вчера на /16.09.2020 година/,...