Според агенцијата РИА Новости, Путин изјавил дека се произведени повеќе од два милиони дози вакцина Спутник В.

Објавил: Перо Милчин | 2 декември, 2020 20:25

ПОЧНУВА МАСОВНАТА ВАКЦИНАЦИЈА ВО РУСИЈА: Еве го датумот предложен од Владимир Путин

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Рускиот претседател Владимир Путин им предложи денеска на здравствените власти да започнат вакцинирање против вирусот корона на крајот од следната недела.

„Јас би ви предложил да ја организирате својата работа за да започнеме со големи вакцинирање на крајот на следната недела“, рече Путин на видео-конференција со вицепремиерот задолжен за здравство Татјана Голикова, оценувајќи дека се е подготвено.

Според агенцијата РИА Новости, Путин изјавил дека се произведени повеќе од два милиони дози вакцина Спутник В.

„Ова ни дава можност да започнеме, ако не масовна, тогаш голема вакцинациија а се разбира како што е договорено, првенствено ќе добијат двете ризични групи, а тоа се  лекарите и наставници“, рече Путин.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и...

Пациентите мора да ја примат инфузијата што е можно поскоро откако ќе им биде дијагностициран ковид-19 или во рок од 10 дена од почетокот на симптомите!

АМЕРИКА ИТНО ОДОБРИ ЛЕК ЗА КОРОНА: Врз основа на комбинација на антитела го намалува ризикот од смрт

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19...

Во исто време, Питер Бен Ембарек, шеф на тимот на СЗО што го истражува потеклото на ковид-19, рече дека истрагата дошла до нови информации, но дека драматично не ја променила сликата за појавата.

КИНЕСКИ И ЕКСПЕРТИ ОД СЗО: Невозможно е да се утврди кое животно е извор на короната

Вирусот што предизвикува ковид-19 циркулирал во други региони пред да биде идентификуван...