„Од овој момент не сум повеќе премиер. Следната недела би требало да се појавам во Хаг“, наведе Харадинај.

Објавил: Валерија Петрова | 20 јули, 2019 9:23

По „земјотресот“ во Приштина, медиумите пишуваат: Во Хаг покрај Хардинај, можно е да седнат на иста обвинителна клупа и Тачи и Весели?

Фото/Текст извор: ©оналјн магазин

Премиерот на Косово  Рамуш Харадинај вчера поднесе оставка на седницата на влада. На конференцијата за медиуми рече дека добил покaнa за Специјалниот суд во Хаг.

„Од овој момент не сум повеќе премиер. Следната недела би требало да се појавам во Хаг“, наведе Харадинај.

Тој додаде дека одлучил да поднесе оставка зошто не може да биде премиер.

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја напушта функцијата откако беше повикан како осомничен за воени злосторства пред Трибуналот во Хаг. Оставката отвора нови прашања за односите со Србија

„Сакав да ја одвојам честа од повикот за на суд. Не оди ниту државата Косово ниту премиерот на суд туку Рамуш Харадинај“, им рече на новинарите на српски јазик.

Специјалниот суд беше формиран во 2015 година за да им суди на припадници на ОВК кои се осомничени дека сториле злосторства за време на воената кампања во 1998 и 1999 година.

Оставката на Харадинај дополнително ќе ги одложи разговорите за нормализација на односите со Србија. Тие се замрзнати од ноември 2018 кога токму владата на Харадинај воведе царина од 100 проценти на српските производи.

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека ја почитува одлуката на Харадинај и дека ќе свика консултации со политичките партии на кои ќе се одлучи дали ќе се формира ново владино мнозинство или ќе се свикаат предвремени избори.

Во Косово наголемо се зборува дека и  Тачи, како и спикерот на парламентот Кадри Весели наскоро би можеле да бидат повикани во Хаг на испрашување.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Во гостувањето Дачиќ изјави дека не е добро што со неиспорачувањето , всушност им се овозможува на оние кои се обвинети за воени злосторства , никогаш да не одговараат.

Ивица Дачиќ: Морина требаше веднаш да биде предаден на Србија

Министерот за надворешни на Р. Србија Ивица Дачиќ, гостувањето на ТВ Прва,  даде изјава...

Според информациите од утринава, ситуацијата е малку подобра од вчера. Десетина пожарникари, два канадери и хеликопетр се борат со пожарот на Тасос.

Грција во пламен – пожарникарите се борат со пламените јазици

Грција во пламен,над илјада пожарникари се борат против шумските пожари, најголем...

Еди Рама во интервјуто со новинарот Џек Парок, говореше на актуелни теми меѓу кои и за улогата на Европскиот совет за интеграција на Западен Балкан во ЕУ. Рама потенцираше дека Советот многу не се базира на она што го прават владите на земјите како Албанија, туку на ситуациите и динамиката на внатрешната политика на земјите членки на ЕУ.

Рама во интервју за Евроњуз: Северна Македонија пред Албанија во ЕУ може да го дестабилизира регионот

Во интервју за „Евроњуз“ (Euronews), албанскиот премиер Еди Рама изјави дека доколку Македонија...

- Дали она жали што не ги убила Србите? Ова е нечуено. Замислете некој било кој од нас во Србија да изјави вакво нешто. Колинда Грабер покажала и порано агресија и антисрпство, но ова е невиден скандал, изјавил Дачиќ.

СРБИЈА ШОКИРАНА! Колинда:Жалам што во „Олуја“ не ги убив Србите

-Ме гризеше совеста. Најрадо да ја  земев пушката и да отидов на боиште, рекла Колинда...