понеделник, 17 јуни 2024

MK/ EN/ DEРусија за првпат во историјата го зазема второто место меѓу најголемите извозници.

Објавил: Перо Милчин | 12 јуни, 2023 7:17

По осум години Русија повторно меѓу првите десет најголеми светски економии

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Русија, според податоците на Светска банка и националните статистички служби, се врати меѓу првите десет најголеми светски економии, што се случи првпат по осум години.

Русија во текот на минатата година произвела стока и услуги во вредност од 2,3 трилиони американски долари, што ѝ овозможило да го заземе осмото место во светот според тој показател, пренесува Сибиз.
Последен пат меѓу првите десет најголеми светски економии Русија беше во 2014 година, кога беше на деветтото место.

Минатата година беше на 11 место.

Најголема економија во светот минатата година беа Соединетите Американски Држави со номинален бруто домашен производ (БДП) од 25,46 трилиони долари.

На второто место е Кина со 17,94 трилиони, а на третото Јапонија со 4,17 трилиони долари.

Германија остана на четвртото место со БДП од 4,07 трилиони долари, на петтото е Индија со 3,4 трилиони долари, Британија ја задржа шестата позиција со 3,07 трилиони, а Франција била седма со 2,78 трилиони долари.

Русија за првпат во историјата го зазема второто место меѓу најголемите извозници.

На деветтото место е Канада со БДП од 2,14 трилиони долари, додека Италија паднала две позиции и стигнала на десеттото место, со показател од 2,01 трилиони долари. Јужна Кореја излезе од првите десет и сега е на 13 позиција.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...


Ние користиме колачиња за да ја подобриме практичноста на веб-страницата. Со вашата посета се согласувате со ова.