Ова е стапица со која медиумите прават обид да и нашетат на мојата професионална фигура, рече Муса.

Објавил: Катерина Крстиќ | 15 октомври, 2019 12:17

По скандалот заменик министерот за здравство Асим Муса си поднесе оставка

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото телма.мк

Откако вчера  Топ Ченел објави ексклузивна видео снимка на која се гледа како заменик министерот за здравство Асим Муса бара мито, денеска тој си поднесе оставка од функцијата.

Муса се пазарел со пациент од Албанија за да се изврши операција во една од болниците во Струга.
За оваа работа, Муса побарал 1.000 евра, додека однапред земал 50 евра. Во емисијата се вели дека заменик министерот меѓу другото правел и сунети и дека тоа го правел за бакшиши.

Ова е стапица со која медиумите прават обид да и нашетат на мојата професионална фигура, рече Муса.

Муса пред медиумите истакна дека нема да дозволи кредибилитетот да му биде нарушен со бомбастични наслови во медиумите.

Во постојаните барања на пациентот за кого станува збор јас го информирам дека интервенцијата за странски пацинети кои не се осигурани во нашата држава е приватна и го информирам кој е можниот износ за интервенцијата, на негово прашање колку би чинело по пакети. Токму овие пациенти постојано се обидуваат да приредат стапица против мене во која било форма, нагласи Муса.

Асим Миса не даде одговор на новинарското прашање дали ќе биде поднесена кривична пријава против него.

Инаку вчера во јавноста излезе веста дека Асим Муса, заменик-министерот за здравство е вмешан во корупциски скандал при што бил и фатен на дело. Муса беше фатен од екипата на најпознатото албанско истражно шоу, Фикс Фаре, кое се емитуваше вечерва во 20:10 часот на Top Channel

Како што беше објвено заменик министерот Муса се пазарел со пациент од Албанија за да се изврши операција во една од болниците во Струга.

За оваа работа, Муса побарал 1.000 евра, додека однапред земал 50 евра. Во емисијата се вели дека заменик министерот меѓу другото правел и сунети и дека тоа го правел за бакшиши.

Имено вчера во јавноста одекна веста дека од владата на премиерот Заев, еден од заменик министрите побарал поткуп односно прима пари за да изврши одредена услуга.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

И во 2016 година во истоветниот период била прогласена епричела на ниво на општина Крива Паланка и Ранковце, што покажува дека станува збор за заразно заболување кое се јавува циклично.

НОВА ЕПИДЕМИЈА НА СИПАНИЦИ: Во Крива Паланка и Ранковце е прогласена епидемија на варичела

Според податоците за пријавени случаи на лица заболени од овчи сипаници од Подрачната...

Министерот Филипче најави дека во следните два-три месеци ќе биде готов електронскиот регистар за малигни болести, кој досега го немаше. Се прави во соработка со претставници на Европската комисија и Светската здравствена организација.

Две странски компании во трката за изградба на новиот клинички центар

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во интервју за порталот „Фактор“ изјави...

Со овој случај, заклучно до 1 ноември во државава се регистрирани 1.901 случај на мали сипаници со стапка на заболување од 91,9 на 100.000 жители. Од Институтот за јавно здравје информираат дека сé уште е во тек епидемија на мали сипаници.

НОВ СЛУЧАЈ НА МАЛИ СИПАНИЦИ: Заболено невакцинирано дете, регистрирани вкупно 1.901 случај

Не стивнува епидемијата од мали сипаници. Изминативе две недели е регистриран нов случај...

Митото го земале од роднини на починат пациент на Одделот за интензивна нега, иако од Клиниката официјално не коментираат.

Драма на КАРИЛ: Медицинска сестра фатила вработен како зема мито и била нападната

На Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување деновиве медицинско...